Programma "Latvijas skolas soma"
Muzejpedagoģiskas nodarbības Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā "Atklāj mākslas muzeju!" un "Ideju ģenerators: Kā top instalācija?"
8.A klases skolēni projekta dienas "Mēs ejam!" un programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros piedalījās divās nodarbībās:
1) "Atklāj mākslas muzeju!" - gida pavadībā skolēni apskatīja muzeja ekspozīcijas par Latvijas 19.20. gs. mākslu, uzsverot katra skolēna personīgo saikni ar mākslu. Nodarbības laikā skolēniem bija jāsaskata līdzīgo un atšķirīgo, kā arī formulēt un izteikt viedokli par tēmām mākslas un kultūras vēsture, mākslas un vizuālās mākslas terminoloģija, sabiedrība un personības.
2) "Ideju ģenerators: Kā top instalācija?" - vispirms skolēni iepazinās ar dažādu instalācijas veidu piemēriem Latvijas un pasaules mākslā, bet nodarbības turpinājumā, darbojoties grupās un izmantojot piedāvātos materiālus, skolēni veidoja savas instalācijas, kas atspoguļo grupas pārdomas par izvēlēto tēmu. Nodarbības noslēgumā skolēni diskutēja par savu instalāciju realizēšanas iespējām un to lomu laikmetīgajā mākslā, kā arī dalījās savā pieredzē un secinājumos.
Skolēnu atsauksmes:
Adriana: "Es uzzināju par mākslas muzeja vēsturi un tā vizuālo izskatu. Ka galveno zāli apgleznoja 2 dažādi mākslinieki, un ka pārsvarā izstāžu zāles tiek sadalītas pēc tematiem. Es sajutu prieku un interesi piedaloties ekskursijā un aktivitātēs."
Samanta: "Es sajutu dažādas emocijas, ieraugot mākslas darbus, jo muzejā bija daudz dažādu mākslinieku darbi un katram savos darbos ir izmantota savādāka tehnika, kas man ļoti patika."
Eva Luīze: "Es sajutu prieku un interesi, jo apskatītie mākslas darbi bija ļoti dažādi. Mani sajūsmināja stilu, žanru un nozīmju bagātība un aizrāva neparastie stāsti un fakti par atsevišķiem aplūkotajiem darbiem."
Dirty Deal Teatro izrāde "Lidojošais šķīvītis"
4.C klase un visu 5. klašu skolēni noskatījās izrādi "Lidojošais šķīvītis". Izrādes laikā divi aizrautīgi pētnieki aicināja bērnus doties kosmiskā ceļojumā, meklējot nezināmas planētas un nezināmu planētu vēl mazāk zināmos iemītniekus. Caur šiem meklējumiem mēģināja apzināt arī to, kas un kādi esam mēs paši. Ceļojuma dalībnieki iepazinās ar interesantiem zinātnes atklājumiem un teorijām, kā arī atsvaidzināja pamatzināšanas astronomijā skolēniem saprotamā valodā. Izrādes tēli rosināja aizdomāties par to, ka būtiska ir ne vien atvērtība jaunām zināšanām, bet arī vēlme un spēja izšķirt, kas ir īsts un kas izdomāts.
Skolēnu atsauksmes:
Caterina: "Man ļoti patika tā izrāde. Šī bija jauka un interesanta! Es labprāt tur atgrieztos! Es nedaudz nobijos, kad stāstīja pasakas vai arī, kad bija pērkons. Būtu paticis labāk, ja izrāde būtu ilgāk."
Adrians: "Man patika izrāde, jo bija interesanti, bet diezgan īsi. Man patika moments ar meksikāņiem. Tas bija labākais moments."
Alise: "Man izrāde ļoti patika, jo tagad es varu padomāt par visumu un kas tajā ir. Stāsts par Sāru un to spoguli bija nedaudz baiss."
Megija: "Man ļoti patika. Man vairāk patiktu noklausīties vēl vairākus stāstus par citplanētiešiem. Visvairāk man patika pirmais stāsts. Sākumā es domāju, ka izrāde būs par bērniem, kuri spēlēs lidojošo šķīvīti. Man ļoti patīk tēmas par kosmosu vai citplanētiešiem."
Mākslas muzeja Rīgas Birža nodarbība
6.A klase projektu dienas "Mēs ejam!" un programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros piedalījās Mākslas muzeja Rīgas Birža nodarbībā, kuras laikā skolēni iepazīstinās ar mākslas valodas pamatiem un izprata, kā precīzāk uztvert dažādos mākslas aspektus, novērtēt krāsas, laukuma, līnijas un formas. Vizuālās izpratnes darbnīcā jaunieši apguva iemaņas mākslas darba uztverē un interpretēšanā. Nodarbībā tika pārrunātas tādas tēmas kā personība, līdzatbildība, tradīcijas un mākslas valoda.
Skolēnu frāzes pēc nodarbības: "Nedomāju, ka tas var būt tik interesanti" un "Interesanti, ka katram mākslas darbam ir sava pase".
Filma "Māksla nepadoties" un tikšanās ar Mareku Odumiņu
Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 6.A, 6.B, 6.C, 6.D, 7.A, 8.B, 8.C klašu skolēniem bija iespēja noskatīties dokumentālo filmu "Māksla nepadoties" - filmu, kuras sižetā ir stāsts par Mareka spēju turpināt dzīvi pēc piedzīvotā nelaimes gadījuma neuzmanības dēļ, turpinot pilnvērtīgu dzīvi, daloties pieredzē, palīdzot līdzcilvēkiem un attīstot jaunas prasmes gleznošanā. Pēc filmas noskatīšanās jaunieši ieklausījās Mareka stāstījumā par savas rīcības sekām un dzīvi pēc negadījuma, lika aizdomāties par ikviena cilvēka atbildību savas veselības priekšā.
Skolēnu atsauksmes:
Gabriela: "Šis bija mans mīļākais programmas "Latvijas skolas soma" pasākums, jo šis bija ļoti noderīgs manā dzīvē."
Rafaels: "Man tikšanās ar Mareku Odumiņu likā pamācoša un noderīga. Man šī tikšanās lika aizdomāties par to, cik svarīga cilvēkam ir veselība un ar to nevajag riskēt."
Luīze: "Manuprāt, bija ļoti pamācoši uzzināat par Mareka atgadījumu. Es domāju, ka tā neveiksmīgā situācija, kas notika ar Mareku, pamāca mums kā nevajadzētu darīt un vienmēr apdomāt ko vēlamies darīt."
Guna: "Man ļoti patika šī tikšanās. Tā bija pamācoša un lika aizdomāties par dzīves "impulsīvajām" izvēlēm."
Rūdolfs: "Cik ātri tu visu vari pazaudēt savā dzīvē, izdarot vienu mazu stulbību. Un cik pateicīgam tev ir jābūt, ja tu izdzīvo no tādas traumas."
Izzinoši praktiska nodarbība "Koka daudzveidīgā dzīve" Namdaru darbnīcā
18. aprīlī 3.a un 3.b klase programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros devās uz izzinoši radošu nodarbību Namdara darbnīcā.
Tās laikā skolēni izzināja tradicionālo amata prasmi, guva priekšstatu par klasiskiem kokamatniecības darba rīkiem, kā arī uzzināja daudz jauna par Latvijā augošiem kokiem. Skolēni gan taustīja, gan smaržoja koksnes paraugus, apskatīja neparastus un dizainiski interesantus kokamatniecības izstrādājumus un kopā ar pieredzējušiem kokamatniekiem izmēģināja rokas instrumentus (slīmestu, divroku zāģi u.c.), paši arī veidoja puķu kasti.
Nevar noliegt, ka arī darbošanās ar senajiem un mūsdienu koka spēļu rīkiem bērnos radīja lielu prieku un sajūsmu. Noslēguma pikniks pie ugunskura namiņā visiem ir atstājis patīkamu pēcgaršu.
Sandija Leimane 3.a: "Man patika darboties ar slīmestu, šupoties lielajās koka šūpolēs un laisties pāri dīķim pa trosi. Ekskursijas laikā es labāk iepazinu savus klasesbiedrus. Braucot autobusā, man patika vērot dabu."
Rihards Bormanis 3.a: "Man pat grūti iedomāties, kā agrāk cilvēki varēja staigāt vīzēs. Cik labi, ka mums ir parasti apavi!"
Nils Brūveris 3.a: "Es nedomāju, ka staigāt ar ķekatām būs tik grūti. Jāmāk labi turēt līdzsvaru."
/sk. Dace Stoka/
 
 
 
Muzejpedagoģiska nodarbība "Iepazīsti mākslas valodu" Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā
18. aprīlī 2.c klases skolēni Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā iepazina muzeja piedāvāto programmu "Iepazīsti mākslas valodu!" un ar gidi tuvāk iepazina ainavas žanru, izzinot mākslinieka subjektīvos satura uzstādījumus. Mākslinieki ainavas attēlojumā rada paši savu motīva interpretāciju, paužot noteiktas emocijas vai personīgu skatījumu uz redzēto. Šim nolūkam viņi apzināti var izmainīt objektu formas vai krāsas. Skolēni iepazina ainavas žanra pamatprincipus latviešu mākslinieku darbos, salīdzinot un analizējot to dažādās izpausmes. Bija arī radošais uzdevums skolēniem: latviešu mākslinieka gleznas kopija, kurā paradās minētais ainavas uzbūves princips. Nodarbības noslēgumā bija iespēja apskatīt Amandas Ziemeles personālizstādi Kupolu zālē un paskatīties uz Rīgu no muzeja jumta terases.
Ričards: Man patika, ka muzejā varēja apskatīt daudzus slavenus mākslas darbus, ka mēs tur varējām zīmēt, uzzināt, kā sauc gleznotājus un kādā stilā viņi zīmē.
Evelīna: Es nebiju domājusi, ka Mākslas muzejs būs tik liels un tur uz kāpnēm būs sarkani paklāji.
Ričards no 2.c: "Es uzzināju daudzas Lieldienu tradīcijas. Piemēram, ka tradīcija ir griezt olas, mest olas, mest kokus no kalna, lai modinātu putnus."
Ernests Jānis: Man patika apskatīt daudz interesantas gleznas, uzzināt, kā sauc māksliniekus un ar kādām krāsām var gleznot, klausīties gides stāstījumu un nozīmēt gleznu.
/sk. Agnese Rudzroga/
Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā "Lieldienas latviešu zemnieku sētā"
29. martā 2.b un 2.c klases skolēni devās uz muzejpedagoģisko nodarbību "Lieldienas latviešu zemnieku sētā".
Pasākuma laikā skolēni guva priekšstatu par Kurzemes zemnieka un zvejnieka saimniecību 19. gs. nogalē, iepazina sētas tradicionālo apbūvi - dzīvojamo māju, klēti un kūti. Pasākuma dalībnieki klausījās stāstījumu par pavasara saulgriežu tradīcijām: saules sagaidīšanu, mazgāšanos strautā, putnu dzīšanu, olu krāsošanu un šūpoļu kāršanu. Dalībnieki minēja mīklas, apguva tautas ticējumus, piedalījās improvizētā putnu dzīšanas rituālā, veiklības spēlēs, dažādās sacensībās ar olām, tāpat bija iespēja kārtīgi izšūpoties.
Aleksis no 2.c: "Mani patika ekskursijā olu ripināšana, šūpošanās šūpolēs. Es uzzināju, ka var olas arī mest, ripināt nest ar karotēm. Vēl es uzzināju, ka senie latvieši gulēja uz koka grīdas un koka krēsliem. Sievietes daudz adīja- viņas gada laikā uzadīja 20 zeķes, 30 cimdus un darināja arī citus apģērba gabalus. Man ļoti patika brīvais laiks, kad mēs kāpām mazos kalnos."
Ričards no 2.c: "Es uzzināju daudzas Lieldienu tradīcijas. Piemēram, ka tradīcija ir griezt olas, mest olas, mest kokus no kalna, lai modinātu putnus."
Lauma no 2.c: "Es uzzināju, ka visu ir jānomazgā no ziemas."
No 2.c: "Es uzzināju, ka ūdens paliek oranžs, ja tajā ir daudz metāla."
/sk. Agnese Rudzroga/
Muzejpedagoģiska nodarbība "Kas ir kino?" Rīgas Kino muzejā
Skolēniem ceļš līdz kino muzejam no 11. novembra krastmalas pieturas jau bija liels piedzīvojums, jo lielākā daļa skolēni nebija gājuši gar Melngalvju namu un Pēterbaznīcu. Līdz ar to skolēnus nācās pamudināt iet tālāk, lai nenokavētu nodarbību skolēniem tas likās tik aizraujoši, ka izteica vēlēšanos ilgāk pastaigāt pa Vecrīgu.
Visi skolēni un arī es bijām pirmo reizi Kino muzejā un tā bija aizraujoša orientēšanās Vecrīgas ielās, arī vecākiem izpalīgiem. Skolēni savās atsauksmēs aprakstīja, ka patika skatīties spoku filmiņu un pašiem veidot filmiņu.
Skolēni rakstīja, ka nepatika iet prom, vēlējās vēl darboties ( pēc 1,5h) un izteica vēlmi, ka kopā varētu aiziet uz kino.
Abi muzeja darbinieki ļoti interesanti stāstīja par kino vēsturi un, manuprāt, ļoti labi sajuta to, kurā brīdī ir skolēniem jādod pašiem darboties atbilstoši vecuma grupai.
/sk. Aija Treija/
"Gadsimta dārgumi Rīgas Domā - Pikolo koncerts"
2.A klases skolēniem nodarbība sākās ar gides interesanto ievada stāstījumu par Doma baznīcu un ērģelēm, tad sekoja 20 minūšu ērģeļmūzikas koncerts. Pēc koncerta turpinājās Doma baznīcas apskate, kas papildinājās ar ļoti interesanto gides stāstījumu.
Visi skolēni Rīgas Doma baznīcā bija pirmo reizi un pirmo reizi klātienē klausījās ērģeles. Skolēni savās atsauksmēs aprakstīja savas sajūtas klausoties ērģeļmūziku skaļi, satraucoši , bailīgi; vienam skolēnam likās, kā eņģelīšu dziesma (jo baznīcā bija redzami eņģelīši). Viens skolēns rakstīja, ka viss bija garlaicīgi, bet ērģeles patika.
Skolēni rakstīja, ka labprāt apmeklētu vēlreiz šo baznīcu, kā arī vēlreiz gribētu dzirdēt ērģeles.
Doma baznīcas gide ļoti labi sadarbojās ar skolēniem kad redzēja, ka kļūst garlaicīgi vēsturiskais stāstījums, mainīja tēmu un virzījās uz citu objektu apskati.
 
Smilšu kino izrāde "Apkārt pasaulei"
1.B, 1.C, 1.D un 3.D klases skolēni piedalījās smilšu kino izrādē "Apkārt pasaulei". Tas bija ļoti patīkams piedzīvojums!
Vispirms skolēni tika iepazīstināti ar smilšu kino tehniku un mākslas formu un vēroja uz ekrāna smilšu kino priekšnesumu "Apkārt pasaulei",
kurā instrumentālas mūzikas fona pavadījumā tika izzīmēti smilšu zīmējumi, atainojot 5 pasaules kontinentus, to dabu, dzīvniekus un tradīciju daudzveidību.
Pēc tam skolēni palīdzēja radīt un izdomāt smilšu kino stāsta turpinājumu, kuru māksliniece pēc bērnu dotajiem norādījumiem un idejām izzīmēja smiltīs.
Vispirms tā bija Latvija ar tai raksturīgo ainavu, tēliem, arhitektūras un kultūras pieminekļiem, kultūras un mākslas piemēriem. Turpinājumā - ceļojums pa citām valstīm, kurās skolēni ir bijuši.
 
Foto:www.smilsukino.lv
Sveču darbnīca
I semestra noslēgumā mūsu skolas skolēniem no Ukrainas bija iespēja piedalīties sveču darbnīcā. Nodarbības laikā jaunieši noskaidroja, kā dzīvoja senie latvieši, kā tapa pa pasakas, teikas, dziesmas, ticējumi, nostāsti un mīklas. Viņi uzzināja par sveču gatavošanas tehnoloģijām senatnē.
Katrs skolēns izgatavoja 3 sveces pēc paša ieskatiem (krāsa, izmērs, raksti).
 
10.03.2023. kultūrizglītības programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros skolā viesojās "Sveču darbnīcas" meistari ar radošu un izzinošu meistarbdarbnīcu. Tajā piedalījās 1.a, 3.c, 4.a un 4.b klases skolēni.
Nodarbības laikā skolēni uzzināja par sveču liešanas vēsturi un tradīcijām - kur tās radās, no kā tika izgatavotas pirmās sveces, kur lietoja sveces. Katrs varēja iejusties sveču meistara lomā, kļūstot par mākslinieku, dizaineri un sveču lējēju. Tika pagatavotas 3 dažāda veidu sveces, izvēloties sev tīkamākos krāsu salikumus. Viens no interesantākajiem brīžiem nodarbībā bija, kad atverot sveču liešanas formas, tika izņemtas skaistas dažādu formu un krāsu sveces. Pēc nodarbības skolēni atzina, ka tā bija ļoti radoša un interesanta.
 
 
Zīmēšanas stunda Anatomijas muzejā - SIRDS
11.B klases un 12.B klases audzēkņi apmeklēja RSU Anatomijas muzeju.
Nodarbības pirmajā daļā jauniešiem bija iespēja iepazīties ar stāstu, kāpēc anatomiskā sirds vizuāli atšķiras no tās, ko redzam popkultūrā. Savukārt, otrās daļas zīmēšanas nodarbībā skolēni muzeja speciālista/mākslinieka vadībā iemācījās uzzīmēt anatomiski precīzu sirdi. Mākslinieks sniedza ieskatu arī ēnošanas un tonēšanas tehnikās. Nostiprinot iegūto informāciju, kopā ar mākslinieku tika atzīmētas svarīgākās sirds sastāvdaļas zīmējumā, vēlreiz pārrunājot to nozīmi.
Skolēnu domas par Anatomijas muzeju un nodarbību "Sirds":
Cilvēka ķermenis ir dabas mākslas darbs.
Ronalds: "Iemācījos pareizu sirds zīmēšanu uz papīra, uzzināju par iedzimtām mutācijām, visinteresantākais bija pagraba stāvs."
Līga: "Uzzināju par sirds struktūru un tās funkcijām."
Elza: "Es uzzināju kā anantomiski pareizi jāzīmē sirdi. Kauli var palikt zaļi, ja cilvēks tiek apglabāts ar rotaslietām."
 
Muzejpedagoģiskā nodarbība "Rīgas centra puika - Aleksandrs Čaks"
Divas 9. klases apmeklēja Aleksandra Čaka muzeju un piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbībā "Rīgas centra puika - Aleksandrs Čaks".
Nodarbība tika veltīta Aleksandra Čaka daiļrades un personības padziļinātai izzināšanai un tās mērķis bija iepazīstināt skolēnus ar dzejnieka personību un daiļradi, izmantojot vizuālo un audio informāciju un mudinot izprast kultūrvēsturiskās kopsakarības caur mūziku, dzeju un tēlotājmākslu. Tas ir stāsts par dzejnieka un viņa laika vienotību. Čaks ir dzimis un uzaudzis Rīgas centrā un visu mūžu pozicionējis sevi kā Rīgas centra puiku, nedaudz bravurīgu un reizē romantisku. Tikai Pirmā pasaules kara laiku Čaks un viņa ģimene ir spiesti pavadīt Krievijā bēgļu gaitās. Pēc atgriešanās Latvijā Čaks pilnībā saplūst ar savu dzimto Rīgu, veltot tai savu dzīvi un daiļradi. Nodarbības laikā jaunieši tika iepazīstināti ar Aleksandru Čaku kā spilgtu un spēcīgu sava laika raksturotāju un kritisku vērtētāju. Redzētais un izjustais spilgti izpausts viņa dzejā, stāstos un aprakstos.
Skolēniem bija iespēja iepazīties ar dzejnieka memoriālo dzīvokli un tajā izvietoto pastāvīgo ekspozīciju, kurā redzami Čaka ģimenei piederējušie autentiskie sadzīves priekšmeti, piemiņas lietas un grāmatas, kā arī viņa draugu mākslinieku dāvinātie mākslas darbi. Tikšanās laikā bija iespēja iepazīties ar 20. gs. 30. gadu rīdzinieka dzīvokļa interjeru, pabūt un izjust tā laika savdabību.
Foto: No Aleksandra Čaka memoriālā dzīvokļa-muzeja arhīva
Foto: F64 Photo Agency / Dmitrijs Sulžics
Ēriks Vilsons ar monoizrāde "Mana Magadana"
Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros skolā viesojās Liepājas teātra aktieris un režisors Ēriks Vilsons ar monoizrādi "Mana Magadana". Monoizrādes pamatā ir Ērika Vilsona bērnības atmiņas par deportācijām, viņa mammas Zentas Vilsones vēstules un trimdā sarakstītie dzejoļi, kā arī dienasgrāmatas fragmenti par Ērika Vilsona 2013. gada braucienu uz Magadanu kopā ar režisori Dzintru Geku un fondu Sibīrijas bērni. Izrāde ir veltījums viņa mammai, kura par iesaistīšanos pretpadomju grupā un mēģinājumu bēgt uz Zviedriju tika apcietināta 1945. gada augustā un 1946. gadā izsūtīta uz Sibīriju. Izrāde ir ne tikai stāsts par autora dzimšanas vietu Kolimas pilsētu Magadanu, viņa bērnību, atgriežoties no izsūtījuma, bet arī personisks skatījums uz Latvijas valsts veidošanās procesu.
Mūsu milzīgais PALDIES par lielisko sniegumu.
Ērika Vilsona monoizrāde "Nezāle"
Divu 8. klašu un divu 9. klašu skolēni skolas aktu zālē vēroja un daļēji piedalījās Ērika Vilsona monoizrādē "Nezāle".
Ē. Vilsons izstāstīja stāstu par palaidnieku Jānīti (ciema nelaimi), kurš bija bārenis un dzīvoja pie audžuvecākiem, par Jānīša un ganu meitenes Līzes attiecībām, par pieaugušo un jauniešu savstarpējām attiecībām, attieksmi un rīcību, kā arī tās sekām.
Skolēnu atsauksmes pēc izrādes:
Liene: "Man patika aktiera tēlojums un, kā viņš piesaistīja publiku. Es iemācījos, ka nevajag būt nejaukam pret cilvēkiem, kurus tik labi nepazīsti."
Gabriela: "Bija fantastiski redzēt ko viens cilvēks var izdarīt tikai ar tekstu."
Rūdolfs: "Man šī izrāde patika, jo tā pasniegšana bija interesanta. Bija jāpadomā par notiekošo izrādē."
Emīlija: "Man izrāde "Nezāle" patika, jo tas bija ļoti iespaidīgi kā aktieris spēja attēlot katra varoņa lomu, iedziļināties katra varoņa raksturā un darbībā. Bija arī garlaicīgi momenti, kad vienkārši nevarēja saprast stāsta būtību."
Teātra "Teātris un ES" izrāde "Māja zem varavīksnes"
Kam mājās ir Sunītis un Kaķīte, zina, cik daudz mīlestības un prieka tie sniedz mājiniekiem. Bet, vai Sunītis un Kaķīte spēj sadzīvot tikai divi vien, kad neviena nav mājās? Ko tad viņi dara? Spēlējas vai tieši otrādi ķīvējas? Varbūt viņi pa kluso atver ledusskapi un apēd visus gardumus? Vai, varbūt viņiem ir slepena eja, pa kuru viņi nemanāmi izslīd uz ielas? Kas ir draudzība un kam tā vispār ir vajadzīga? Kāpēc ir jāmācās? Un kas ir labāk - kārtība vai nekārtība? Atbildes uz šiem jautājumiem pirmklasnieki varēja rast izrādes laikā. Šī ir jautra izrāde par vērtībām, kurā izrādes varoņi interaktīvi iesaista mazos skatītājus izrādes notikumos. Izrādi vēroja 1. klašu skolēni.
Teatralizēta nodarbība "Mazie mūciņi" Jaunpils pilī
Sākumskolas klašu skolēni programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros apmeklēja Jaunpils pili un piedalījās teātralizētā nodarbībā "Mazie mūciņi" un spēlēja Viduslaiku spēles.
Nodarbības mērķis:
1. iepazīties un pilnveidot izpratni par viduslaiku pils vēsturi;
2. pārģērbtiem mazo mūciņu tērpos izstaigāt pili un tās teritoriju;
3. izzināt tradicionālās amata prasmes;
4. darboties ar senām spēļu lietām ķekatām, skaidu spilveniem, koka zivīm u.c.
Katrs skolēns kļuva par pilntiesīgu viduslaiku skolas skolēnu, ietērpjoties mazā mūciņa tērpā. Mazie skolēni Mūka un kalpones pavadībā apguva pils celtniecības noslēpumus, arhitektūras detaļu simboliku, galma manieres, sirdsdāmu tikumus, bruņinieku ieroču valdīšanas māku. Noslēgumā par godu pils viesiem tika "šauts" senais lielgabals.
 
 
Izzinoši praktiska nodarbība "Koka daudzveidīgā dzīve" Namdaru darbnīcā
2.b un 2.c klases skolēni programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros bija mācību ekskursijā uz Namdaru darbnīcu Garkalnē, lai labāk iepazītu un praktiski darbotos ar koku - vienu no vērtīgākajiem Latvijas dabas resursiem.
Nodarbības mērķis:
1. izprast kā Latvijai raksturīgais materiāls (koks) un prasme koku apstrādāt (kokamatniecība) sasaucas ar dažādiem mācību priekšmetiem;
2. iepazīst klasiskos koka apstrādes darbarīkus un darba paņēmienus - tradicionālas prasmes, kas ir daļa no nemateriālā kultūras mantojuma;
3. izspēlēt seno viduslaiku skoliņu, apgūstot iemaņas ieroču atpazīšanā un iemācoties tā laika pieklājības likumus.
Nodarbība sākās ar interaktīvu sarunu - izglītojošu lekciju par dažādām koku sugām Latvijā un to raksturīgajām īpašībām, koksnes paraugu smaržošanu un taustīšanu, neparastu un dizainiski interesantu kokamatniecības izstrādājumu apskati. Praktiskajā nodarbībā darbojāmies kopā ar pieredzējušiem kokamatniekiem, izmēģinājām rokas instrumentus - zāģējām, ēvelējām, grebām koku. Pēc kārtīga darba - atpūtas brīdis Tējas namiņā ar zāļu tēju, kas vārīta uz dzīvas uguns. Ar vislielāko nepacietību tika gaidīts brīdis, kad varēs izbraukt ar trosi. Kārtīgi ieģērbjamies drošības siksnās un aiziet! Žēl, ka katram tikai divi braucieni, tas bija tik aizraujoši! Daži gan nobijās un vēroja braucienus no malas vai izvingrināja kājas dažādās aktivitātēs rotaļu pilsētiņā. Visbeidzot - kopīga desiņu cepšana un aktīva atpūta darbojoties ar senajiem un mūsdienu koka spēļu rīkiem. Kāpēc laiks pagāja tik ātri?
 
 
Muzejpedagoģiskā nodarbība "Ja es būtu grāmata"
2.A klase apmeklēja Latvijas Nacionālo bibliotēku un piedalījās nodarbībā "Ja es būtu grāmata".
Nodarbība veidota divās daļās. Pirmajā daļā nodarbības vadītāja, ņemot talkā izdevniecības "Liels un mazs" izdoto Žozē Žorži Letrija grāmatu "Ja es būtu grāmata", rosināja skolēnus iepazīt grāmatu kā draugu un atklāt sev ekspozīciju "Grāmata Latvijā". Savukārt, otrajā daļā, Virtakas klasē, tika piedāvāta praktiska darbošanās, kurā skolēni paši veidoja savu versiju kādam grāmatas stāsta turpinājumam. Nodarbība lieliski papildināja literatūras, mākslas, latviešu valodas un dizaina jomas zināšanas un prasmes. Tās mērķis ir attīstīt lasītprasmi un iztēli.
Skolēni savās atsauksmēs rakstīja, patika būt šai ēkā (bija iespēja pēc nodarbības uzbraukt 12.stāvā (tas bija ļoti liels un priecīgs pārdzīvojums skolēniem redzēt Rīgu no bibliotēkas augšējā stāva)).
Radošajā darbnīcā ļoti patika veidot savu grāmatas ilustrāciju.
Bija iespēja apmeklēt bērnu grāmatu un radošo ideju izstādi "Bikimetrs" un izbaudīt tehnoloģiju iespējas praktiskā darbībā.
Labprāt apmeklētu vēlreiz šo bibliotēku.
 
 
Muzejpedagoģiska nodarbība "Lokosalīme"
2.A klase apmeklēja Latvijas dzelzceļa vēstures muzeju un piedalījās izzinošā nodarbībā "Lokosalīme".
Pasākuma mērķis bija iepazīt tvaika lokomotīvi vecumposmam atbilstošā veidā ar zīmēšanas un uzlīmju palīdzību; interaktīvā veidā uzzināt par tvaika lokomotīvju tapšanas vēsturi un to izmantošanu Latvijā un izpētīt lokomotīves uzbūvi.
Skolēni savās atsauksmēs rakstīja patika iekāpt lokomotīvēs, izmēģināt dažādas lokomotīves aprīkojumus.
Radošajā darbnīcā patika veidot savu lokomotīvi.
Labprāt apmeklētu vēlreiz šo muzeju.
Nodarbības laikā bērni iekāpa īstās lokomotīvēs un pēc tam uz krāsaina papīra zīmēja savas tvaika lokomotīves un tās papildināja ar dažādām jautrām un krāsainām uzlīmēm no Dzelzceļa muzeja uzlīmju albuma Lokosalīme. Sarunu veidā bērni uzzināja par to, kāpēc tvaika lokomotīves izgudrotas pirms divsimts gadiem, kādas lokomotīves izmantotas Latvijā un kur mūsdienās šis vēsturiskais mantojums saglabājies. Ikviens dāvanā saņēma savu uzlīmju albumu "Lokosalīme".
Attēls no Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja mājas lapas
Muzejpedagoģiska nodarbība "Vilhelms Purvītis" Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā
Ģimnāzijas klases kopā ar klaašu audzinātājiem un kultūras un mākslas skolotāju Eviju Brauču apmeklēja diženā latviešu mākslinieka Vilhelma Purvīša gleznu izstādi Latvijas Mākslas muzejā. Skolēnuprāt, tā bija vienreizēja iespēja apskatīt viņa gleznotos darbus, kurā attēlota Latvijas daba. Jaunieši uzskata, ka ieguvuši daudz vērtīgu zināšanu, ko izmantot mācību procesā. Lai gan daļa skolēnu pēc izstādes apmeklējuma secināja, ka Purvīša glezniecība ir diezgan viendabīga, tā reizē raksturojama arī kā neatkārtojama. Runājot par neatkārtojamību, klasēm tika uzdots veikt uzdevumu mēģināt rekonstruēt V.Purvīša gleznas, tādējādi pārliecinoties par V.Purvīša talantu.
12.a klases atsauksmes pēc muzeja apmeklējuma:
Bija interesanti saskatīt sakarību, ka liela Purvīša gleznu daļa attēlo līdzīgas ainavas. Paula
Bija liels prieks apmeklēt šo izstādi atkārtoti, jo biju to apmeklējusi jau vasarā. Laura
Vērtīga pieredze, iepazīstoties ar latviešu glezniecības klasiku. Edvards
Digitālā izstāde bija ļoti forša liela pievienotā vērtība. Ralfs
 
 
Foto: LNMM mājas lapa
 
Latvijas Nacionālā teātra izzinoša nodarbība "Iepazīstam Nacionālā teātra aizkulises"
Mēs, 7. klašu skolēni, kopā ar aktieri Ivaru Kļavinski krustu, šķērsu izstaigājām pa Nacionālo teātri. Nodarbības laikā varējām atrasties gan teātra aizkulisēs, gan darbnīcās, gan skatītāju zālē, uzdot interesējošos jautājumus un pamēģināt izprast aktiera ikdienu teātrī. Pastaigas laikā mums bija iespēja iepazīties ar ļoti daudzu teātra darbinieku ieguldījumu ikvienas izrādes tapšanā.
 
Muzejpedagoģiska nodarbība "Mana zīme manā logā" un "Orientēšanās spēle Gaismas pilī"
5.B klases skolēni 4. novembrī apmeklēja Latvijas Nacionālo bibliotēku, kur piedalījās divās aktivitātēs. Pirmā aktivitāte bija radoša un pamācoša nodarbība, kurā skolēniem tika stāstīts par ģimeņu zīmēm, kāpēc un kā tās tika veidotas. Zīmju fragments no Virtakas ieža ir arī apskatāms bibliotēkas telpā. Pēc īsa vēstures stāstījuma, skolēni darbojās radoši un veidoja katrs savas ģimenes simbolu. Simbols tika zīmēts izsniegtajos kulonos, ko var iekārt pie loga vai kur citur savās mājās.
Šī nodarbība palīdz aizdomāties par ģimenes vēsturi un simbolu, kas katrai var būt īpašs.
Pēc dekora izveidošanas skolēni tika sadalīti komandās, lai patstāvīgi izspēlētu orientēšanās spēli Gaismas pilī.
 
23. novembrī 5.C klase ar audzinātāju devās izzināt dažādas senās Latvju kultūras un rakstu zīmes. Iepazinām un ieraudzījām Virtakas iezi un tā atveidojumu bibliotēkas sienā, runājām par rakstu zīmju vēsturi. Iedvesmojoties no dzirdētā, veidojām paši savu dekoru - ģimenes rakstu zīmi, kuru iekārt savā mājas logā. Skolēniem ļoti patika gan stāstījums, gan praktiskā darbošanās ar medaljoniem. Krāsu spēle, jaukšana, galarezultāta prognozēšana un iznākums- tas viss skolēnos raisīja interesi un gandarījumu par procesu. Pēc nodarbības turpinājām izzināt bibliotēkas milzīgo ēku un dažādus ar grāmatām saistītus notikumus un vēstures faktus. Izskrējām to orientēšanās spēlē, kas radīja komandas un sacensību garu klasē.
 
Filma "Bille"
30.novembrī 5.d klase, programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros kopīgi skatījās filmu "Bille". Filma veidota pēc latviešu rakstnieces Vizmas Belševicas autobiogrāfiskā stāstu krājuma "Bille" pirmās daļas motīviem. Filmas skatīšanās mērķis bija izzināt skolēniem sevi un pilnveidot kā personības. Filmas galvenais uzsvars ir uz cilvēku savstarpējām attiecībām, kas ir ļoti aktuāls temats klasē. Pēc filmas noskatīšanās, skolēni izteica savas pārdomas par filmu, aizdomājoties par savu bērnību, līdzcietību, saviem sapņiem un fantāzijām.
 
Kultūrizglītojoša nodarbība "Kultūras kanona stunda Ziedoņa bibliotēkā"
11.b klases jaunieši piedalījās izzinoši praktiskā nodarbībā par Imantu Ziedoni un Latvijas kultūras kanona vērtībām. Skolēni analizēja un interpretēja informāciju, kā arī radoši izpaudās kultūras kanona vērtībās diskutēja par vērtībām, kuras varētu pievienot Latvijas kultūras kanonam. Nodarbībā tika īpaši aktualizētas vērtības, kas saistītas ar Imantu Ziedoni.
Lasīt vairāk--->
Muzejpedagoģiska nodarbība Dzīvā sudraba muzejā Limbažos
7.c klase devās uz Limbažiem, kur apmeklēja Dzīvā sudraba muzeju. Juveliera Oļega Auzera mākslas darbi tapuši, smeļoties iedvesmu no dabas norisēm, kā arī no notikumiem pasaulē, kas raisījuši dziļas pārdomas par nākotni. Smalkās sudraba kompozīcijās atklājas vīzijas, cerības un atklāsmes, sudrabs atdzīvojas; katrs mākslas darbs ir filozofisks stāsts par esošo, bijušo vai gaidāmo. Mākslinieka darbi ir kā pasaules elpa sudrabā.
 
Liepājas teātra izrāde "Polianna"
6.D klases skolēni apmeklēja Liepājas teātri un noskatījās izrādi "Polianna", kur Nensijas lomu atveido mūsu skolas absolvente Samira Adgezalova. Stāsts ir par vienpadsmit gadus vecu meiteni Poliannu, kura ieradusies pilsētā pie krustmātes, lai ar prieka spēles palīdzību pierādītu apkārtējiem, ka pasaule ir ļoti jauka vieta, kurā dzīvot.
Dzīvespriecīgajai, runātīgajai meitenei, kas nokaisīta ar vasarraibumiem, izdodas gan pašai nesalūzt zem apstākļu sloga, gan arī visiem apkārt esošajiem pieaugušajiem pesimistiem likt dancot pēc savas stabules. Turklāt pilnīgi brīvprātīgi!
 
Ziedoņa klasē interaktīva nodarbība "Izlaušanās spēle Blēņas un pasakas"
Skolas 6. klašu skolēni programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros viesojās Ziedoņa klasē unm piedalījās izlaušanās spēlē. Interaktīvās nodarbības spēles princips ir balstīts uz sadarbību, lasītprasmi un loģiku. Sākumā, darbojoties grupās, skolēni papildināja un nostiprināja zināšanas un kultūras izpratni par Imanta Ziedoņa un citu rakstnieku personībām un daiļradi. Komandām kopīgi bija jāveic dažādi savstarpēji saistīti uzdevumu virknējumi, kas attīsta caurviju prasmes lasītprasmi, radošumu, sadarbību un līdzdalību.
Spēles turpinājumā skolēnu grupas tika nosūtītas uz istabām, kas atbilda trijām Imanta Ziedoņa pasakām: Kroko un dils; Suns Funs un Pasaka par pogu. Katrai grupai bija jāatslēdz 5 slēdzenes un jāsameklē šifri šīm atslēgām.
 
 
Valmieras drāmas teātra izrāde "Slinkums"
Valmieras teātra trīs aktieri viesojās skolā ar izrādi "Slinkums". Izrāde ir par trīs draugiem, kuriem skolā tiek uzdots uzdevums veidot radošu prezentāciju, bet viņi slinkuma vadīti neizpilda to, taču viņiem tiek dota otra iespēja. Slinkākais no draugiem pārējos aizved uz Sliņķu zemi, kur notiek treniņi slinkošanā. Šī pasaule šķiet vilinoša, tā var sevī ievilkt katru no mums un nelaist vaļā, tāpēc jābūt uzmanīgiem, lai šī slinkošana nekaitē prātam, veselībai un ikdienas gaitām.
 
Koncertlekcija "Daudz laimes, Latvija!"
Koncertlekciju "Daudz laimes, Latvija!" klātienē sniedza mūziķi un dziedātāji Grēta Grantiņa un Justs Sirmais. Skolēni tika iepazīstināti ar dažādiem Latvijai svarīgiem vēstures notikumiem. Koncerta struktūra bija pārdomāta un izzinoša. Skolēniem bija iespēja gan atcerēties Latvijas vēsturi, gan dziedāt un dejot līdzi. Koncertā skanēja latviešu dziesmas, gan arī ukraiņu tautas dziesma, kas bija īpašs pārsteigums mūsu skolēniem no Ukrainas.
 
 
Nila Īles mūzikas studijas darbnīca ritma un skaņu pasaulē
Skolā viesojās mūziķi un perkusionisti Nils Īle un Maija Sējāne-Īle. Mūziķi piedāvāja bērniem iepazīties ar džambām (Džambi, bungu veids). Nodarbības laikā ikviens varēja izmēģināt kādu no piedāvātajiem mūzikas instrumentiem, izpausties radoši bez jebkādas iepriekšējās sagatavotības. Nils un Maija Īles iemācīja divu no trim sitienu veidiem uz džambām, kā arī parādīja kā skan džamba profesionāļa rokās, kas tās jau spēlē vairāk kā 30 gadus.
Pēc tam visi kopā, katram spēlējot uz sava instrumenta, tika izveidots meditatīvs, relaksējošs un baudāms skaņdarbs. Tā bija uzdrīkstēšanās ļauties ritma un skaņu valdzinājumam.
 
Latvijas Nacionālā teātra izrāde lekcija "Kas ir teātris?"
Skolā viesojās Latvijas Nacionālā teātra aktieri. Pasākuma mērķis bija radīt jauniešos daudzpusīgu un padziļinātu interesi par teātra mākslu un izvairīties no priekšlaicīgu un nepamatotu aizspriedumu un stereotipu rašanās. Jauniešus uzrunāja tas, ka izrādē piedalījās jaunie teātra mākslinieki, kas tikai nesen beiguši studijas un sākuši darbu teātrī. Pasākuma laikā tika demonstrēti video kadri no izrādēm, rādot piemērus kā darbojas Nacionālais teātris, kurš nesen atzīmēja savu 100. jubileju.
Aktieri stāstīja, kā darbojas teātris, kā pagājuši studiju gadi un kādu profesiju pārstāvji darbojas teātrī.
 
"Vēstures izzināšana Stūra mājā"
19. aprīlī 12. a klases skolēni kopā ar klases audzinātāju Latvijas Skolas somas ietvaros apmeklēja nodarbību "Vēstures izzināšana Stūra mājā". Ekskursija bija unikāla iespēja ielūkoties šaušalīgajos notikumos, kas norisinājās tepat Rīgā, Brīvības un Stabu ielas stūra ēkā. Te bija jūtama to cilvēku aura, kurus tolaik ieslodzīja, pratināja un dažādos veidos centās pazemot, spīdzināt un pat nogalināt.
Iespaidi par šo vietu bija spēcīgi. Stūra māja ir labi saglabājusies, kas palīdzēja gūt spilgtākus iespaidus par tur notikušo, kā arī ekskursijas gids bija ļoti jauks un ar savu humoru palīdzēja ikkatram "aiznest" informāciju par nežēlīgajiem notikumiem saudzīgākā veidā. Pēc gida stāstītā radās iespaids, ka visi ieslodzītie bija motivēti darīt jebko, lai izdzīvotu. Protams, ka ne gida stāstījums, ne apziņa, ka viss jau ir beidzies, neatstāja klausītājus vienaldzīgus, un gaisā bija jūtamas sāpes un līdz pārdzīvojumi par tiem, kuri cieta šajā ēkā. Šī bija ekskursija Laika mašīnā.
"Dzelzceļš un tvaiks" Gulbenes dzelzceļa stacijā
Š.g. 27. aprīlī 9. A klase programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros devās uz Gulbeni, kur apmeklēja izglītojošu un interaktīvu centru "Dzelzceļš un tvaiks", lai iepazītu Gulbenes dzelzceļa staciju- vēsturisku ēku, kas ir Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma attīstības liecība. Skolēni uzklausīja profesionāla gida stāstījumu par dzelzceļa vēsturi, tā rašanos un attīstību līdz mūsdienām. Kā arī iepazina un aktīvi darbojās ar 30 dažādām interaktīvām ierīcēm- iejutās mašīnistu lomā, pārbaudīja, vai un kā sadzirdam laikus tuvojošos vilcienu ar/bez palīgierīcēm, iegādājāmies biļetes savam sapņu galamērķim, iepazinām dzelzceļa profesijas, pārbaudījām savu spēku iekustināt lokomotīvi u.c. interesantas un izzinošas aktivitātes. Skolēni atzina, ka centrs un izglītošanās tajā piesaistījusi tieši ar iespēju praktiski darboties, izmēģināt, pārbaudīt savas zināšanas un uzzināt nezināmo. Zināšanas, kas iegūtas, pašam atklājot un secinot, noteikti paliks atmiņā uz ilgu laiku.
 
 
 
 
Dirty Deal Teatro interaktīva klausāmizrāde "NOKLAUSIES"
ir lielisks materiāls, papildinot vēstures kursu, runājot par 20. gadsimta 80-to gadu laika posmu Latvijas vēsturē. Izrādes klausītājiem ir iespēja iejusties kāda VDK darbinieka tēlā, noklausoties sarunas starp cilvēkiem, kas tiek turēti aizdomās par pretvalstiskām darbībām.
11.A klases jauniešu pārdomas pēc noklausītās izrādes:
Denīze: Izrāde man izraisīja ļoti dažādas emocijas, kas mainījās, mainoties cilvēku sarunām. Brīžiem sarunu noskaņa bija saspringta vai bēdīga un brīžiem tā bija smieklīga.
Lauma: Izrādes temats ir par ikdieniškām un dažām neikdienišķām telefona sarunām starp cilvēkiem PSRS laikā. Izrāde radīja bēdas, uztraukumu, smieklus un intrigu, jo cilvēku sarunas bija par viņu bēdām, uztraukumiem, bažām, svarīgām ikdienas problēmām. Bija arī jocīgi momenti, kas izraisīja smieklus. Izrāde atspoguļoja PSRS laiku, ap 1987. gadu.
Renāte: Atziņa ko es ieguvu ir tāda, ka pieaugušo pasaulē nekad nevar justies droši un nekad nevajag izslēgt iespēju, ka kāds varētu noklausīties ko cilvēki runā.
Kristīne: Man patika šī izrāde. Tā bija interesanta un iepriekš nepiedzīvota, kaut kas jauns un aizraujošs. Bija arī neliels apjukums, jo bija grūti sekot kopējam sižetam, jo īpaši tāpēc, ka nebija aktieri, kas vizualizētu notiekošo. Mana atziņa visticamāk ir par to, ka jābūt patiesam gan pret sevi, gan pret citiem.
Viktorija: Klausoties izrādi es jutos neērti, jo jutos tā it kā es tiešām noklausītos svešu cilvēku sarunas nevis, ka tā bija tikai izrāde.
Aleksandrs: Izrāde ir par cilvēku grūtajām attiecībām, telefonu spiegošanu un noklausīšanos. No sākuma izrāde likās interesanta, jo varēja slepeni klausīties cilvēku sarunas un domas. Tomēr vēlāk izrāde palika mulsinoša, jo no četrām telefona līnijām var vienlaicīgi klausīties vienu un bija grūti izvēlēties, kuru līniju klausīties.
Paula: Izrāde radīja dažādas emocijas, dažos brīžos tās bija priecīgas, jo bija svētki, dažkārt bija bēdīgas, jo bija runa par mīļotā cilvēka krāpšanu un bija bēdīgi arī tas, ka meita nepaziņoja mammai, kur viņa ir un mammai bija liels stress un izmisums. No šīs izrādes ieguvu atziņu, ka privātas lietas labāk vajag apspriest klātienē, nevis pa tālruni vai īsziņās, jo nevar zināt ar ko cilvēki nodarbojas mūsdienās.
Maiga: Dažkārt es jutos neērti klausoties citu cilvēku sarunas - īpaši brīžos, kad viņi runāja par to pašu sarunu noklausīšanos. Man likās baisa ideja, ka agrāk sarunas patiešām noklausījās. Ņemot vērā, to, ka neviens no cilvēkiem sarunās nav bijis laimīgs - it īpaši, Latvijā - man tas stāsta, ka tobrīd cilvēki bija apjukuši par to, kas notika viņiem apkārt. Bija izjūtamas bailes, kuras kāds mazāk vai vairāk izrādīja. Mana atziņa no šīs klausāmizrādes ir tieši par laiku, kurš ticis attēlots - 20.gs. beigu pusē Latvijā bija nedroši un haotiski. Nevarēja zināt, kam tad īsti uzticēties, ticēt vai ko klausīt. Šīs negaidītās varu un sabiedrības uzskatu maiņas ietekmēja daudzu cilvēku rīcības, kuras ne vienmēr bija pareizas.
 
Foto no Dirty Deal Teatro vietnes
2. klašu skolēni muzejpedagoģiskā nodarbībā "Rudentiņš - bagāts vīrs!"
Septembra sākumā 2. klašu skolēni, izmantojot iniciatīvas "Latvijas skolas soma" piedāvājumu, piedalījās muzejpedagoģiskā nodarbībā Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā "Rudentiņš - bagāts vīrs!"
Nodarbības laikā ar praktiskām aktivitātēm un demonstrējumiem skolēni guva priekšstatu par dzīvi Vidzemes zemnieka sētā pirms vairāk nekā 200 gadiem, klausījās stāstījumu par rudens darbiem, lauku auglības garu Jumi, svinībām, kas rīkotas pēc lielo rudens darbu pabeigšanas - Miķeļiem un Mārtiņiem jeb Apjumībām un Apkūlībām. Apskatīja seno Usmas baznīcu un pirmo muzejā uzstādīto senceltni - riju no Vestienas pagasta "Rizgu" mājām, uzzināja, kas ir krucifikss, guva priekšstatu par darbu rijā un apskatīja kulšanas darbarīkus - spriguļus, dakšas, grābekļus u. c., izspēlēja dažādas seno laiku spēles un rotaļas.
 
 
 
****
Digitālā nodarbība
"Kā no nekā radīt mūziku?"
1. 6. klašu skolēni noskatījās grupas "Santehniķi" piedāvāto digitāli muzikālo sarunu "Kā no nekā radīt mūziku".
Pasākuma mērķis:
1) papildināt skolēnu zināšanas un veidot interesi par mūziku;
2) iepazīstināt ar savdabīgu mūzikas izpildījuma veidu;
3) rosināt klausītāju iepazīt radošumu un jaunrades procesu;
4) iepazīstināt ar neparastu instrumentu - trubafonu.
Nodarbība norit digitāli, tā sastāv no stāstījuma, koncerta un sarunas ar skolēniem. Duets "Santehniķi" izveidojuši neparastu instrumentu, kuru sauc trubafons. Instrumenta galvenā sastāvdaļa ir visparastākās santehnikas caurules, bet "kociņu" vietā noder pludmales čības. Klausītāji tiek iepazīstināti gan ar trubafona sastāvdaļām un skanējumu, gan ar dueta dalībnieku pieredzi mūzikā. Tiek atskaņoti daudzveidīgi skaņdarbi no pasaules klasikas līdz mūsdienu hītiem.
 
Foto: publicitātes materiāli
 
 
Digitālā nodarbība
"Sprādziens mūzikā"
8. klašu audzēkņi noskatījās SIA "Dzīvā skaņa" piedāvāto koncertlekciju "Sprādziens mūzikā".
Pasākuma mērķis:
1) iepazīstināt skatītājus ar mūzikas straujo attīstību laika posmā no 1920. līdz 2020. gadam;
2) sasaistīt mūzikas attīstību ar vēsturiskiem notikumiem;
3) demonstrēt dažādu laika posmu video materiālus.
Koncertlekcija bija kā ceļojums laikā, izzinot, kā mūzika iet roku rokā ar 20. gadsimta vēstures lielākajiem notikumiem un atspoguļo savu laikmetu. Koncertstāstu papildināja īpaši veidoti video materiāli. Programmā skanēja populārākās dziesmas no Elvisa Preslija, The Queen, Maikla Džeksona, The Beatles, AC/DC, ABBA, Frenka Sinatras, The Rolling Stones u.c.
Koncertlekciju vadīja dziedātājs Mikus Abaroniņš kopā ar multiinstrumentālisti Artu Abaroniņu.
# Ļoti patika koncertlekcija. Tā papildināja manas zināšanas gan vēsturē, gan mūzikā.
# Koncertlekcija "Sprādziens mūzikā" bija izveidota tā, ka tā patiešām spēja aizraut.
# Koncertlekcija bija ļoti izglītojoša. Noslēguma daļā man ļoti patika latviešu dziesmu popūrijs.
# Labprāt šo nodarbību skatītos klātienē.
# Koncertlekcija nebija pārāk gara, kas ļāva saglābāt uzmanību uz visām 40 minūtēm.
Informācija par nodarbību: https://www.youtube.com/watch?v=JnpuIbOo878
 
 
Foto: publicitātes materiāli
Digitālā nodarbība
"Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija"
10. klašu audzēkņi noskatījās SIA "Dzīvā skaņa" piedāvāto koncertlekciju "Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija".
Pasākuma mērķis:
1) koncertstāsta laikā vērot vēsturiskos kinokadrus un īpaši veidotos videomateriālus;
2) papildināt savas zināšanas par Latvijas nesenās vēstures notikumiem Trešo atmodu, Dziesmoto revolūciju un Latvijas neatkarības atjaunošanu.
Koncertlekciju vadīja dziedātājs Mikus Abaroniņš kopā ar multiinstrumentālisti Artu Abaroniņu, spēlēja Jānis Kalniņš (ģitāra), Jānis Miltiņš (klavieres), Krišjānis Bremšs (bungas), video montēja Valdis Krūmiņš.
# Koncertlekcija bija interesanta. Kad es zināju dziesmu, to dziedātāju kopā līdzi. Ideja ir ļoti interesanta. Man patika, ka tika iekļauti vēsturiski fakti. Šī koncertlekcija deva tikai pozitīvas emocijas.
# Šajā koncertlekcijā bija daudz zināmas informācijas, taču patika tas, kā minētie notikumi un fakti bija kompakti ielikti samērā īsā lekcijā. Saturu bija viegli uztvert, patika arī iekļautās dziesmas.
# Man patika pasākuma ideja, ka dziesmu starpā tiek izstāstīti dažādi vēsturiski fakti. Man šķiet ka pirms tam nebiju bijusi nevienā koncertlekcijā, bet pirmais iespaids bija pozitīvs. Atskaņotām dziesmām bija sava īpašā atmosfēra kura lika iejusties padomju laikos, it īpaši dziesma "Piena ceļš" kora izpildījumā. Palika ļoti patīkams iespaids no šī pasākuma.
# Trešo Atmodu sauca arī par Dziesmoto revolūciju, tādēļ koncertlekcija, man šķiet, ir interesants un atbilstošs veids kā pasniegt informāciju par šo vēstures periodu. Klausīties dziesmas, kas ir nozīmīgas latviešu tautai, bija ļoti vērtīgi, jo tās palīdzēja izjust, kaut daļu no sajūtām un emocijām, ko izjuta cilvēki tolaik. Kopumā, man ļoti patika šis pasākums, jo vēstures zināšanas, ko es ieguvu un atkārtoju šodien, noderēs arī nākotnē.
# Skatoties šo koncertlekciju radās lielāks iespaids par to kā viss notika agrāk. Šajā koncertlekcijā uzzināju arī jaunu informāciju un mūzika, kas skanēja ik pa brīžiem arī radīja tādu kā atmosfēru, lai vairāk iedziļinātos notiekošajā.
# Koncertlekcija bija interesanta. Vizuālais materiāls, kas papildināja teikto tekstu, bija atbilstošs un labi papildināja stāstītos vēstures un kultūras faktus. Dažas dziesmas nebija tik labas, kā tās bija orģinālajā izpildījumā, bet kopumā saklausītais bija patīkams. Atkārtoti arī sapratu cik liels spēks ir latviešu tautai. Tā nepadevās un turpināja cīnīties par brīvību. Dziedātās dziesmas deva labāku vēsturisko bildi par tās notikumiem un par to, cik svarīga ir dziesma. Nostiprināju vēl labāk savas zināšanas par šo posmu Latvijas vēsturē.
# Koncertlekcija man parādīja, ka neko nevar sasniegt bez citu palīdzības. Es sapratu, ka tās dziesmas, kas skanēja, iedvesmoja tūkstošiem latviešus cīnīties par savu brīvību un neatkarību. Koncertlekcija spēja mani ieinteresēt ar kodolīgiem vēsturiskiem un kulturoloģiskiem faktiem par Latvijas brīvības atgūšanu, kā arī ar ļoti patriotisku un interesantu mūziku. Koncertlekcija atspoguļo latviešu garo un grūto cīņu par Latvijas neatkarību, un mēs, kā jaunā paaudze, varam lepoties ar mūsu priekštečiem.
# Koncertlekcija palīdzēja man saprast, cik cilvēki Latvijā bija stipri un, ka viņi nepadevās atgūt neatkarību. Dziesmas ir tā lieta, kas vienoja un jau projām vieno mūs, to varēja redzēt gan šājā koncertā, gan Dziesmu svētkos, kuri ir notikuši kopš 1873. gada, kas arī parāda cik svarīgas tradīcijas ir latviešiem.
# Sajūtas ir tikai pozitīvas! Pirmo reizi redzēju šāda veida informācijas pasniegšanu, ideja ir ļoti oriģināla! Gan mūzikas izvēle, gan vēstures faktu izvēle kopīgi ļoti labi skanēja savā starpā. Koncertlekcija spēja gan ieinteresēt un izklaidēt, gan pasniegt informāciju. Bija prieks, ka izvēlētā mūzika bija patriotiska un atbilstoša. Domāju, ka ja būtu iespēja doties uz līdzīga tipa pasākumu klātienē - es dotos.
# Koncertlekcija dziesmas palīdzību palīdzēja izprast un izjust domas un sajūtas, kādas tās bija tad, kad cīnījās par brīvu Latviju. Dziesmas, kas tika dziedātas šajā koncertlenkcijā visas man bija zināmas, dažas ne tik labi, bet dažas zināju labi. Ļoti patika, ka nebija gari runājamie teksti, tika pateiks pats galvenais, kas lika izprast galveno domu, sajūtas ar dziesmas palīdzību. Koncertlekcija lika man saprast to kā par Latviju cīnījās 30 gadus atpakaļ un, kas tajā laikā bija svarīgi.
 
 
Digitālā nodarbība "No trokšņa līdz skaņdarbam"
3.d klases skolēni piedalījās Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" tiešsaistes muzikāli izglītojošā nodarbībā "No trokšņa līdz skaņdarbam", izmantojot ZOOM piekļuves saiti.
Pasākuma mērķis:
1) ielūkoties Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" arhitektūrā ar virtuālās pastaigas palīdzību;
2) papildināt savas zināšanas par simfoniskā orķestra darbības principiem;
3) turpināt iepazīt latviešu tautas mantojumu tautas dziesmas;
4) aktīvi iesaistīties tiešsaistes nodarbībā, veidojot latviešu tautasdziesmas pavadījumu;
5) tikties ar noslēpumaino viesi Liepājas Simfoniskā orķestra mūziķi.
# Skolēni savās atsauksmēs rakstīja, ka nodarbība bija ļoti interesanta un it īpaši patika pašiem darboties.
# Priecīgi bija arī abi zēni, kuriem bija jāsagatavo mēmais šovs. Abi esot tikušies klātienē brīvā dabā un izdomājuši kustības.
# Ieteiktu šo nodarbību 1. un 2. klašu skolēniem ar šāda veida uzdevumu. Savukārt, 3. un 4. klasei jau varētu sarežģītākus ritmus.
# Ļoti labi tiešsaistē varēja ritmus saprast pēc kartīšu fona krāsas, jo, ja būtu vienādā krāsā tādā attālumā bija grūti saredzēt ritma zīmi.
# Skolēni savās atsauksmēs vēlējās vairāk dzirdēt mūzikas instrumentu: "Žēl, ka tik īsa dziesmiņa, varētu vēl un vēl paklausīties šo mūzikas instrumentu".
Foto: publicitātes materiāli
 
Digitālā nodarbība "Redzēt skaņu"
5 8. kašu skolēni digitāli skatīja koncertlekciju "Redzēt skaņu", kuru izveidojušas mutinistrumentālistes Lelde Zaržecka un Inese Fedorovska. Koncertlekcija padziļina izpratni par mūzikas atskaņošanu, skaņas veidošanu un tās uztveri. Nodarbības mērķis:
1) papildināt savas zināšanas par skaņu, dzirdi un stīgu mūzikas instrumentiem;
2) noklausīties muzikālos priekšnesumus, kuri tiek izpildīti ar dažādiem stīgu instrumentiem;
3) vērot foto, video piemērus un padziļinātu instrumenta spēli palēninājuma jeb slow motion kadros u.c. veidos.
# Patika, kad bija populāras dziesmas, jo tad bija interesantāk - varēju dziedāt līdzi.
# Patika, kad spēlēja pazīstamu mūziku ar vijoli.
# Uzzināju, kāds ir lielākais stīgu instruments.
# Labprāt paši gribētu paspēlēt mūzikas instrumentus.
# Būtu interesantāk, ja nodarbība notiktu klātienē.
# Nodarbībai bija labs ilgums ne par īsu, ne garu.
# Būtu labāk, ja nodarbību pieaugušo vietā vadītu bērni.
# Man patika un es izbaudīju šo stundu!
# Zināju dziesmas, ko spēlēja, tāpēc bija interesanti.
# Gribētu vairāk šādas mūzikas stundas.
# Nodarbība skolēniem bija saistoša un interesanta, patika, ka mūzikas stunda tika organizēta šādā veidā.
 
 
Foto: publicitātes materiāli
Spēlfilma "Sapņu komanda 1935"
12.A klases audzēkņi radošo aktivitāšu dienas ietvaros noskatījās filmu "Sapņu komanda 1935" un veica klases audzinātājas uzdotos uzdevumus.
Piekļuve filmai tika nodrošināta pateicoties Latvijas kinematogrāfistu savienības projektam "Kino visiem un visur Latvijā".
Mērķis - noskatīties latviešu autoru (režisors A. Grauba, scenārija autori A. Ēķis un A. Grauba) veidoto mākslas filmu par to kā Latvijas izlase 1935. gadā kļūst par pirmajiem Eiropas čempioniem basketbolā, kas ir patriotiski iedvesmojošs stāsts par latviešu neatlaidību un spītu.
Uzdevumi_manai_sapnu_komandai.pdf
 
Foto: publicitātes materiāli
Digitālā nodarbība
"Es un Imants Ziedonis "Dzirnakmeņos""
"Klase jau arī ir tas, ko mums jāiedibina -
visus kopā un atsevišķi, lai par mums saka:
tie ir labas klases."
/I. Ziedonis/
12. klašu skolēni piedalījās fonda "Viegli" tiešsaistes nodarbībā "Es un Imants Ziedonis "Dzirnakmeņos"".
Nodarbības mērķis bija iepazīt savu un Imanta Ziedoņa personību vienlaikus divās vidēs virtuālā un reālā (individuāls un komandas darbs, grupu diskusijas un pašrefleksija); veidot savu pašportretu no jautājumiem, ko I. Ziedonis savā laikā uzdevis pats sev; piedalīties kopīgos I.Ziedoņa darbu lasījumos un iesaistīties diskusijā par piedzīvoto nodarbības laikā.
Pirms nodarbības tika uzdots mājas darbs iepazīt Imanta Ziedoņa muzeju, noskatoties filmu "Dzirnakmeņi".
# Ar lielu interesi piedalījos nodarbībā; radās vēlme vairāk iepazīt Imanta Ziedoņa darbus.
# Ļoti interesanta stunda.
# Sapratu to, cik viņš ir apbrīnojams cilvēks, tik daudz lietas, ko var no viņa mācīties, gan dzīves redzējums, kā arī uzskati par dažādām lietām.
# Lietderīga stunda. Patika izveidotā mājas lapa, kur var izstaigāt virtuāli muzeju un gūt informāciju par daudzām man vēl nezināmām lietām.
# Lika aizdomāties par Ziedoņa dzīves uztveri. Vēlos aizbraukt uz Murjāņiem I. Ziedoņa muzeju.
Informācija par nodarbību: https://www.youtube.com/watch?v=NSgE-4bl95U
 
Foto: publicitātes materiāli
Koncertlekcija "Mūsu Maestro. Raimonds Pauls."
9. un 12. klašu skolēni skatījās koncertlekciju "Mūsu Maestro. Raimonds Pauls." Šis digitālais pasākums bija veltīts Maestro 85. dzimšanas dienai, tā laikā tuvāk iepazīstot Raimondu Paulu kā komponistu un pianistu. Attālināti tika pabūts ierakstu studijā un kopā ar jaunajiem mūziķiem Rūtu Dūdumu Ķirsi un Jāni Ķirsi tika iztaujāts pats Maesto, kā arī bija iespēja klausīties Raimonda Paula komponētās dziesmas. Pēc koncertlekcijas skolēni aizpildīja darba lapu un mūzikas stundās diskutēja par R. Paula daiļradi.
Foto: publicitātes materiāli
 
 
Latvijas Nacionālā teātra
izrādes "Sarkangalvīte un vilks" ieraksts
Vispirms 2. un 3. klašu skolēni noskatījās Latvijas Nacionālā teātra izrādes "Sarkangalvīte un vilks" ierakstu, ar mērķi iepazīt mūsdienīgu skatījumu uz Brāļu Grimmu pasaku, tās varoņu rīcību dažādās situācijās un izprast Meža likumus, vērot aktieru spēli.
Pēc tam arī 1. klases attālināti noskatījās izrādi "Sarkangalvīte un Vilks". Jau sen zināmā pasaka par meiteni, kas devās ciemos pie vecmāmiņas cauri biezajam mežam. Šoreiz Sarkangalvīte tika parādīta ļoti mūsdienīgā veidā, ar koši sarkaniem matiem, ar moderniem "krokšu" apaviem, mamma strādā individuālā uzņēmumā, kurā cep pīrādzīņus. Sarkangalvītei tiek piekodināts, lai dodas tikai pa lielajiem ceļiem. Bet viņa nepaklausa un dodas cauri biezajam mežam, kas ir piedzīvojumiem pārbagāts, jo Mežu pārvalda Meža parlaments Zaķis, Tītars, Ods, Bebrs un Ķirzaka, kas Sarkangalvīti mudina rīkoties pēc pašu izdomātiem likumiem, tā sargājoties no Vilka.
 
Foto: publicitātes materiāli
 
 
Latvijas Nacionālā teātra
izrādes "Bille" ieraksts
7.d klases skolēni noskatījās Latvijas Nacionālā teātra izrādes Bille ierakstu, ar mērķi iepazīt Vizmas Belševicas autobiogrāfiskā darba Bille iestudējumu uz teātra skatuves, izprast Billes sapņus par Latviju par jaunu valsti, kā arī vērot aktieru spēli.
# Es dziedāju kopā ar savu māsu visas dziesmas, kas bija izrādē "Bille".
# Man patika, kā mēs ar tēti apsveicām mammu 8. martā visi kopā skatījāmies izrādes "Bille" ierakstu un, galvenais, ka mamma bija ļoti laimīga. Mēs arī! Laime - tā ir ģimene.
# Es sapratu, ka svarīgi ir zināt savas valsts vēsturi un es to mācīšos!
# Mums patika, ka varējām vērot izrādi "Bille" un līdzdarboties kopā ar visu ģimeni. Mēs ar interesi sekojām līdzi Billes dzīves stāstam.
Atsvaidzinājām atmiņā latviešu mīļākās dziesmas un dziedājām tās kopā ar savu ģimeni. Paldies par iespēju arī attālināto mācību laikā vērot teātra izrādi!
 
Foto: publicitātes materiāli
Muzejpedagoģiska digitālā nodarbība
"Iluzionisma teātris un muzejs "Mystero""
Lielākā daļa 3., 4., 5., 6., 7., 8. un 11. klašu skolēni digitāli noskatījās muzejpedagoģisku digitālo nodarbību "Iluzionisma teātris un muzejs "Mystero"", ar kuras palīdzību skolēni varēja iepazīties ar burvju skatuves mākslas noslēpumiem un šīs jomas attīstības vēsturi Latvijā un pasaulē; izzināt oriģinālās iluzionisma skatuves mākslas žanru daudzveidību un izteiksmes līdzekļus; uzzināt iluzionisma vēstures faktus, t.sk. arī Latvijā un virtuālas ekskursijas laikā izstaigāt maģisko Iluzionisma muzeju.
# Skolēni norāda, ko šo pasākumu vislabāk ir skatīties kopā ar ģimenes locekļiem (lielākā daļa tā arī bija darījuši), kā arī piebilst, ka klātienē šī nodarbība noteikti būtu vēl daudz interesantāka.
# Man iluzionisma teātra izrādē ļoti viss patika. Visvairāk man patika burvju triku atšifrējums, lai gan dažus jau zināju iepriekš. Ļoti pārsteidza stāstītais par Latvijas burvju triku meistariem.
# Iluzionistu teātri skatoties man patika, ka daudz ko pastāstīja par dažādiem pasaules iluzionistiem. Man patika, ka dažus trikus pamācīja un arī izspēlēja ar skatītāju.
# Man visvairāk patika burvji triki ar rokām, jo tie bija interesanti. Mēs mājās arī mēģinājām. Es gribētu apmeklēt muzeju, lai visu varētu apskatīties. Man gribētos redzēt kādu burvju triku izrādi.
# Skatījāmies abi ar brāli. Tiklīdz varēs, lūgsim vecākiem, lai aizejam noskatīties kādu izrādi pa īsto.
# Skolēniem tika dota iespēja skatīt to, ko ikdienā neredzam, tika dota iespēja vērtēt un līdz ar to arī domāt līdzi.
Skolēniem, kurus ļoti uzrunāja, tagad ir jauns mērķis, ko vēlas sasniegt - nokļūt klātienes izrādē.
 
 
 
Dokumentālā filma "Mūsu barikāžu laiks"
un tikšanās (ZOOM) ar filmas režisori Antru Cilinsku
18. janvārī 9., 10. un 12. klašu skolēni digitāli noskatījās Jura Podnieka studijas veidoto dokumentālo filmu "Mūsu barikāžu laiks" un pēc tam ZOOM platformā jaunieši satikās ar filmas režisori, scenārija autori un producenti Antru Cilinsku, kura izstāstīja par filmas ideju un tās tapšanu. Šī filma tika izveidota 10 gadus (2001) pēc barikāžu notikumiem.
# Filma "Mūsu barikāžu laiks" bija ļoti patriotiska un emocionāla. Jā, es arī būtu gatavs celties jebkurā diennakts stundā, lai aizstāvētu savu valsti un būtu gatavs ziedot dzīvību, lai aizsargātu savu dzīvību.
# Pēc filmas noskatīšanās bija savāda sajūta, jo it kā būtu jāsvin, ka sakāvām omoniešus, izcīnījām savu vietu, bet domājot par visiem cilvēkiem, kuri nomira aizstāvot savu valsti, parādās drūma noskaņa.
# Man filma likās patriotiska un iedvesmojoša. Cilvēki nāca no visas Latvijas uz Rīgu, lai aizstāvētu savu zemi. Mans vectēvs arī piedalījās barikādēs, vedot traktoru no Iecavas uz Rīgu, lai liktu to kā ceļa bloku.
# Noskatoties filmu, var spriest par tā laika cilvēku patriotismu, degsmi un vēlmi visiem kopā aizstāvēt Latviju. Filma bija ar zināmu spriedzi. Nezinu, vai es gribētu atrasties tajā vietā un laikā.
 
Kopsavilkums par II semestri
****
7. klašu skolēniem Jāņa Znotiņa teātra izrāde "Klusētāji"
Pirmo reizi teātra izrāde notika trīs blakus esošos mācību kabinetos, kuros uz maiņām darbojās trīs aktieri: Jānis Znotiņš (Krišjānis), Anta Aizupe (Santa) un Oskars Florencs-Vīksne (Ikars).
Aktieri sākumā stāstīja vienu notikumu, bet no dažādiem skatu punktiem līdz vienā brīdī viņi samainījās un nonāca pie tā, ka jāturpina stāsts, bet katrs no viņiem to notikumu ir redzējis citādāk vai arī ne līdz galam grib kaut ko izstāstīt, varbūt arī noklusēt.
Izrāde ir stāsts par cilvēku vienaldzību. Tā mudina jauniešus neklusēt, nebūt vienaldzīgiem un iesaistīties sabiedriskos procesos.
11.A klases skolēniem muzejpedagoģiska nodarbība
"Dzīvnieki Latvijas dabā un kultūrā"
un ekskursija Rīgas Zoodārzā
11.A klases skolēni piedalījās Rīgas Zoodārza piedāvātajā nodarbībā Dzīvnieki Latvijas dabā un kultūrā, kuras laikā jaunieši tika iesaistīti pētnieciskās aktivitātēs un darbībās. Saruna vijās caur Latvijas pilsētu ģerboņos atveidoto dzīvnieku prizmu. Skolēni piedalījās dažādās aktivitātēs. Viena no tām vērot dzīvniekus un izzināt to dzīvesveidu savvaļā.
Pēc tam iegūto informāciju par dzīvnieku uzvedību viņi salīdzināja ar teikās un nostāstos aprakstīto dzīvnieku rīcību, diskutēja un atklāja likumsakarības kultūrainavu un dzīvnieku aizsardzības jomā.
Filmas skolēniem no Latvijas Kinematogrāfistu savienības
1. - 12. klašu skolēniem ir iespēja noskatīties dažāda žanra filmas (mākslas filmas, dokumentālās fimas, animācijas filmas) projekta "Kino visiem un visur Latvijā", ko piedāvā Latvijas Kinematogrāfistu savienība.
Filmu programma pilnā apjomā
3.D un 4. klasēm muzejpedagoģiska nodarbība Melngalvju namā un putna lidojums virs Rīgas 5D kinoteātrī
Arī šī mācību gada I semestrī sākumskolas skolēni ar lielu interesi apmeklēja Melngalvju namu un piedzīvoja virtuālu lidojumu virs Rīgas.
Melngalvju nama ekspozīcijas apskate bija saistoša un interesanta profesionālas gides pavadībā. Apmeklējuma laikā skolēniem bija iespēja iejusties tirgotāja lomā un doties pastaigā pa nama senāko daļu viduslaiku pagrabiem. Ceļojums turpinājās Melngalvju nama vēsturiskajos kabinetos, kur četrus gadus atradās Latvijas Valsts prezidenta darba telpas, bet šobrīd apskatāmas vitrīnas ar grezniem un mākslinieciski augstvērtīgiem sudraba izstrādājumiem.
Vērtīgas un aizraujošas 2 stundas, kas tika pavadītas ļoti skaistā vietā greznajā Melngalvju namā, klausoties vēsturiskajos faktos un iejūtoties seno tirgotāju lomās. Skolēniem bija iespēja pašiem kalt savu laimes monētu, iejusties bruņinieka ādā, uzvelkot 20 kg smagās bruņas un vērot Rīgu no putna lidojuma 5D kino. Skolēni pēc šīs nodarbības bija ļoti saviļņoti un dalījās ar pozitīvām atsauksmēm.
Skolēnu viedokļi:
"Es uzzināju, no kā ir cēlies nosaukums Melngalvju nams."
"Man vislabāk patika kalt pašam savu laimes monētu."
"5D kino bija ļoti interesants un aizraujošs. Varēju sajusties kā putns un lidot pāri Rīgai."
"Kad mums uzšļakstīja ūdeni, sabijos, bet tas bija forši."
"Lielā zāle bija tik skaista! Es sajutos kā īsta dāma, kad tur dejoju."
"Man patika slepenās kāpnes uz pagrabu."
 
9. un 10. klasēm Latvijas Nacionālā teātra digitālā izrāde
"Tikšanās vieta pilsētas II teātris"
Ja iepriekšējos divos mācību gados 9.10. klašu skolēni vēroja klātienē Latvijas Nacionālā teātra izrādi "Tikšanās vieta pilsētas II teātris", tad šajā mācību gadā 9. un 10. klašu skolēni vēroja šo izrādi savās viedierīcēs.
Ikvienam ir dota iespēja atgriezties nu jau vairāk kā 100 gadus senā pagātnē, Rīgā, Pilsētas II teātrī, kur kopā sanāca gan drosmīgi un stratēģiski valstiski domājoši, gan vienkārši avantūristiski noskaņoti un nejauši iesaistīti cilvēki. Tajā vēsturiskajā dienā un vietā tika pieņemta Latvijas Republikas proklamācija. Šī pasākuma dalībnieku balsis skan katra skolēna austiņās un katram ir jāizšķiras, kuru no viņiem vēlas dzirdēt.
 
1. un 5. klasēm tiešsaistes izrāde "Misija Zeme"
1. un 5. klašu skolēni teātra "Dirty Deal Teatro" divu aktieru Elizabetes Skrastiņas un Jāņa Kroņa izpildījumā tiešsaistē vēroja izrādi "Misija Zeme". Šo zinātniskās fantastikas izrādi skolēni vēroja ar "Zoom" palīdzību. Neskatoties uz to, ka šis process atgādināja kinoseansu, tomēr visa radošā novadīja līdz skatītājiem "dzīvu izrādi", kuras laikā bija iespēja uzdot jautājumus, dot padomus vai komentēt notikušo sarakstē. Izrādi veidojusi režisore Inga Tropa kopā ar aktieriem, tehniskos risinājumus un scenogrāfiju radījis Andris Landaus. Izrādē notiekošais tiek filmēts ar vairākām kamerām, divas no kurām piestiprinātas pie aktieru ķiverēm.
Izrāde skolēnus aizveda aizraujošā ceļojumā laikā un kosmosa dzīlēs. Tā rosināja radoši un atbildīgi domāt par vidi, kurā dzīvojam. Skolēni juta līdzi visiem galveno varoņu piedzīvojumiem un bija priecīgi, ka misija ir izpildīta. Skolēni iepazinās ar zinātniskās fantastikas atmosfēru, pārrunāja jautājumus, kuri saistīti ar vides aizsardzību.
Skolēnu viedokļi:
"Man šī izrāde ļoti patika tāpēc, ka tā bija nākotnē, viņi arī pieminēja šo pandēmiju, kas mums tagad ir jāpārdzīvo un to viņi darīja tik pārliecinoši, ka likās ka tiešām viņi ir nākotnē. Šī izrāde bija ļoti interesanta un pamācoša. Netrūka arī spriedzes un emocijas."
"Man ļoti patika izrāde. Tā bija jautra un smieklīga."
"Man ne pārāk patika, bet pirmklasniekam brālim gan patika. Ideja ir laba. Man tikai jautājums, kāpēc vajadzēja tieši 2118. gadu nevis, piemēram, 2120?"
"Izrāde "Misija Zeme" bija ļoti interesanta. Viņu mērķis bija aizlidot līdz planētai XX23. Man patika kā viņi vāca lietas, lai dotos uz planētu XX23."
"Izrāde "Misija Zeme" iedvesmoja mani par kosmosu. Man jau tā patīk visums, bet šis bija interesants fakts."
 
 
****
Kopsavilkums par I semestri
****
Muzejpejpedagoģiska nodarbība
Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā (1. klases)
1. klašu skolēni apmeklēja Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju un aktīvi piedalījās nodarbībā par cilvēku dzīvi senatnē. Nodarbības vadītājs ļoti interesanti stāstīja un atļāva skolēniem iejusties tā laika tēlos, uzmērot maskas, bruņas un tuvāk izpētot tā laika darbarīkus un ieročus.
Skolēni uzzināja: ka senāk cilvēki dzīvoja īsāku mūžu, jo smagi un agri sāka strādāt (jau no 5 gadu vecuma bērni ganīja lopus); kā cilvēki senatnē tika sodīti par pārkāpumiem; kādi sadzīves priekšmeti tika izmantoti senatnē (apģērbs, radio, virtuves piederumi, rotas u.c.).
Skolēniem ļoti patika rotas, darbarīki, ieroči, apģērbi un mākslas darbi, 13. gadsimta "Rīgas kuģi", viens no Rīgas senajiem brīnumiem un simboliem 17. gadsimta skulptūra "Lielais Kristaps".
 
 
Muzejpejpedagoģiska nodarbība "Latvijas zvēri iepazīšanās"
Latvijas Dabas muzejā (5.b klase)
5.b klasei šī gada projekta tēma bija saistīta ar dažādu dzīvnieku iepazīšanu. Līdz ar to projektu nedēļas ietvaros tika izvēlēta muzejpedagoģiskā nodarbība Latvijas Dabas muzejā.
Muzejā skolēniem tika demonstrēta prezentācija, ar kā palīdzību bija iespēja tuvāk iepazīt Latvijā sastopamos meža dzīvniekus, uzzināja par dzīvnieku dzīvesveidu, viņu īpatnībām un apdraudētību. Pēc prezentācijas skolēni saņēma darba lapas ar veicamajiem uzdevumiem. Piemēram, jāsavieno dzīvnieka attēls ar pareizo pēdu nospiedumu. Pēc veicamā uzdevuma bērni apskatīja pārējos muzeja eksponātus.
 
 
Galerijas "Istaba" izrāde "Kaka un pavasaris" (publicitātes foto)
(2. klases)
2. klašu skolēni skolas aktu zālē vēroja un ar skaļiem smiekliem atbalstīja aktieru Jāņa Znotiņa un Ances Muižnieces atraktīvo spēli. Jautros igauņu rakstnieka Andrusa Kivirehka stāstu krājuma "Kaka un pavasaris" stāstus aktieri izspēlēja, apsēžoties starp bērniem, samīļojot viņus, pieskaroties viņiem vai pat sakutinot.
Izrādē tiek stāstīts par pasauli, kurā šeit un tagad dzīvojam mēs visi. Te tika uzburtas dažādas lietas un ar fantāzijas palīdzībuatainotas šīs lietas.Bērnu interesi izraisīja aktiera zīmējumi uz loga.
Visparastākā ziemas jaka kādā jaukā vasaras dienā var pēkšņi kļūt traka, bet visparastākais kādu gadu var nolemt kļūt par Ziemassvētku vecīti.
 
(publicitātes foto)
Orientēšanās spēle "Ķengarags"
kopā ar PRIMA TOUR (11. klases)
11. klases devās uz Maskavas forštati, lai pie Rīgas Manēžas sāktu orientēšanās pasākumu pa tuvāko apkārtni. Mūs sagaidīja atraktīvs gids un spēles vadītājs. Sadaloties grupās, katra grupa saņēma uzdevumu lapu ar objektiem, kuri bija jāapmeklē un pie katra objekta jāizpilda uzdevums. Lai pierādītu, ka objekts apmeklēts, fiksējām to fotoattēlos.
Apskatījām dažādas interesantas ēkas, izpētījām kādas ielas atrodas šajā rajonā un kā veidojušies to nosaukumi. Bija lieliska iespēja paraudzīties, kāda izskatās Rīgas Jēzus Evanģeliski luteriskā baznīca no iekšpuses. Noslēguma daļā tikāmies pie Zinātņu akadēmijas, kur veicām vēl pēdējos uzdevumus, lai iegūtu punktus spēlē. Bija ļoti interesants un aktīvs pasākums.
 
Muzejpedagoģiskā nodarbība "Arheoloģija"
Daugavas muzejā (10. klases)
10. klases devās uz Daugavas muzeju, kur apmeklēja pedagoģisko nodarbību "Arheloloģija", lai ne tikai iepazītos ar arheoloģiju kā zinātni, bet arī uzzinātu par senākajām apdzīvotajām vietām Daugavas krastos. Interesantais gida stāstījums un iespēja aktīvi līdzdarboties ļāva skolēniem kaut uz brīdi kļūt par arheologiem. Skolēni darbojās ar arheoloģisko izrakumu aprakstiem, kā arī paši mēģināja noteikt imitētu arheoloģisko izrakumu sastāvu.
 
 
Radošā nodarbība Melngalvju namā (4. klases)
4. klašu skolēni programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros apmeklēja Melngalvju Namu un apskatīja Rīgu no putna lidojuma 5D kino.
Melngalvju nams jau gandrīz 700 gadus priecē rīdziniekus un Rīgas pilsētas viesus. Nams celts kā sanāksmju un dzīru vieta dažādām Rīgas sabiedriskajām organizācijām, bet 17. gadsimtā par tā vienīgajiem iemītniekiem kļuva uzņēmīgo ārzemnieku, galvenokārt vācu, tirgotāju brālība Melngalvju biedrība. Viens no biedrības aizbildņiem bija svētais Maurīcijs romiešu leģiona komandieris, kas miris mocekļa nāvē .Tieši par godu svētajam Maurīcijam mora galvas atveids kļuva par melngalvju pazīšanās zīmi un simbolu, iekļaujot to arī biedrības ģerbonī.
Ekskursijas laikā bija iespēja nokļūt viduslaikos plašajos nama pagrabos un uzzināt par ēkas vēsturi, par to, kā tajos laikos notikušas dzīres, kādi likumi bijuši jāievēro.
Skolēniem bija ļauts arī pašiem minēt, cik tad īsti sver bruņinieku tērps, kā arī to uzmērīt. Skolēni iepazina Baltijas lielāko privāto sudraba kolekciju un izkala Melngalvju biedra monētas. Mācību ekskursijas turpinājumā skolēni skatījās 5D kino "Lidojums pār Rīgu". Filma veidota kā dinamisks lidojums pār Rīgu, ar vairāku vēsturisku objektu iepazīšanu un tās noskatīšanās līdzinās reālam ceļojumam ar klātbūtnes efektu. 5D tehnoloģijas ļauj ceļot ne tikai virtuāli, bet arī sajust vēja brāzmas, ūdens šļakatu lāses, koku zaru pieskārienus.
 
 
Interaktīva nodarbība "Mana Latvija"
Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (4. klases)
Aizvadītajā patriotiskajā mēnesī iniciatīvas "Latvijas skolas soma" ietvaros 4. klases Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā apmeklēja interaktīvu nodarbību "Mana Latvija". Nodarbības laikā skolēni noskaidroja - Kas ir Latvijas neatkarības karš? Ko darīja karavīri kara laikā? Vai bija brīvprātīgie? Kā izskatījās ēkas pēc Bermonta armijas padzīšanas no Rīgas? Kāpēc cilvēki 11.novembrī sanāk vienkopus, iededz svecītes un dzied dziesmas. Iepazinās ar ordeņiem - Lāčplēša Kara ordeni, Triju Zvaigžņu ordeni un Viestura ordeni.
Skolēni ordeņus drīkstēja paturēt rokā, protams, tikai ar īpašiem baltiem cimdiem, lai tos saudzētu. Izpētīja un secināja, ka katrs ordenis ne tikai izskatās savādāk, bet arī katram ir savs raksturojums un šķira. Skolēnu interesi visvairāk piesaistīja Latvijas valsts augstākais militārais apbalvojums Lāčplēša Kara ordenis, tam šogad aprit gadsimts. Tāpēc šogad Nacionālajā Vēstures muzejā skolēni iepazinās ar apbalvojumu izveides vēsturi, ordeņa pasniegšanu un tā kavalieriem.
 
 
 
Teātra izrāde "Viņš ir pliks!"
Ditas Balčus teātrī (6. klases)
6.a, 6.b un 6.c klašu skolēni apmeklēja muzikālu un interaktīvu teātra izrādi "Viņš ir pliks!" ar mūsdienīgu skatuves versiju modes šovs ar klaunādes elementiem. Izrāde veidota pēc H.K. Andersena pasakas "Karaļa jaunais tērps". Izrādes stāsts par karali, kuram vērtīgākais bija viņa ārējais izskats un ārišķība. Viss, ko karalis darīja, saistījās tikai ar pārģērbšanos un jaunu tērpu iegādi.
Viņš mīlēja un rūpējās tikai par sevi.
No skolēnu atsauksmēm: "esmu bijusi uz daudzām izrādēm, bet šī noteikti bija vislabākā, tā bija neparasta, neatkārtojama un ļoti smieklīga, telpas bija skaistas" (Līva), "izrāde bija uzmanību piesaistoša un kreatīva", "man visvairāk paliks atmiņā tas, ka karalim no sākuma bija garas kājas, tad palika tumšs un sāka skanēt dīvaina mūzika" (Elizabete), "es sapratu, ka vienmēr ir jāsaka savas domas, nevis tikai jāklausās, ko citi saka un jāatkārto tās. Jādomā pašam, lai nebūtu muļķa lomā.", "nevajag bļaut līdzi baram, pasaki pats, ko domā", "man patika, ka izrāde bija mūsdienīga, kaut pasaka ir sena".
Skolotāju viedoklis - raugoties no saturiskā viedokļa, izrāde vairāk paredzēta 7.-8.klašu skolēniem, jo dažus zemtekstus un izmantotos gaismas efektus skolēni īsti neizprata. Saistoši likās tērpi un rekvizīti, kas akcentē mūsdienīgumu. Izrāde liek domāt, nevis visu pasaka priekšā.
 
Muzejpedagoģiska nodarbība
"Kļūsti par mākslas detektīvu!" (4. klases)
4. klašu skolēni piedalījās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja piedāvātajā muzejpedagoģiskajā nodarbībā "Kļūsti par mākslas detektīvu!".
Nodarbības sākumā skolēni iepazinās ar muzeja tapšanas un rekonstrukcijas gaitu, par to, kas atrodas un glabājas muzejā, iepazinās ar dažādu laiku ievērojamu mākslinieku darbiem.
Nodarbības otrajā daļā skolēni sadalījās grupās, saņēma "detektīvkartes" un patstāvīgi, vadoties pēc dotajām norādēm, meklēja un atrada norādīto darbus. Ja tika atrasti pareizie darbi, tad varēja atminēt krustvārdu mīklu, uzzināt paroli un noskaidrot, kurš no muzejā apskatāmajiem darbiem apmeklētājiem ir vismīļākais.
 
 
 
Latvijas 100-gades filmas
"Dvēseļu putenis" 11.11.2019. (9. - 12. klases)
11. novembrī, Lāčplēša dienā, 9.-12. klašu skolēni devās uz kinoteātri Forum Cinemas, lai noskatītos vēsturisko kara drāmu "Dvēseļu putenis". Stāsts bija par sešpadsmitgadīgo Artūru, kurš dodas strēlniekos un kopā ar draugiem cīnās par brīvību pat tad, kad neviens nezina, kurā pusē tā meklējama. Saviļņojošais stāsts ļauj būt kopā ar Artūru un jaundibināto Latvijas valsti, vērot dzīvi ierakumos zēna acīm, pašaizliedzīgi stājoties pretī ienaidniekam, meklējot īstu mīlestību un mācoties novērtēt brīvības cenu.
Filma uzņemta pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem un ved mūs 100 gadus senā pagātnē. Filmas režisors - Dzintars Dreibergs, galvenās lomas atveidotājs - Oto Brantevics.
Filma "Pilsēta pie upes" un tikšanās ar filmas producentu
G. Trekteri un mākslinieci I. Jurjāni 04.03.2020. (6., 8. - 12. klases)
Nepilni trīs simti skolēnu kinoteātrī Splendid Palace noskatījās Viestura Kairiša filmu "Pilsēta pie upes". Tā ir filma, kas tapusi pēc Gunāra Janovska romāna motīviem. Filma ir attiecību stāsts uz pagājušā gadsimta 30.-40. gadu vēsturisko pārmaiņu fona. Šajā filmā ietverti daudz un dažādi vēsturiskie notikumi, kas tobrīd nepielūdzamā ātrumā sekoja cits citam: Ulmaņlaikus nomainīja padomu okupācija, tad nāca nacistu režīms; šajā laika posmā notika arī deportācijas un holokausts. Filmas režisors Viesturs Kairišs, galvenās lomas atveidotājs ir Dāvis Suharevskis.
Jānis: "Filmā tika atspoguļoti dažādi seni notikumi Latgales skaistākajās vietās. Ļoti patika mūzika, kas skanēja, kad mainījās kārtējā vara. Man, kā latgaļu puikam, filmas laikā vairākkārt uzmetās zosāda, jo esmu bijis tajās vietās, kur notika filmēšana. Atmiņā palikušas, galvenokārt, patīkamās emocijas. Vēstures zināšanas papildināja fakts, ka Latgales teritorijā kādreiz dzīvoja daudz ebreju tautības cilvēku".
Martins: "Svarīgākās atziņas pēc filmas: nedrīkst nolaist rokas smagos brīžos; neatlaidīgi strādājot, var sasniegt visu, ko esi iecerējis; ienmēr aizstāvi savus mīļos un nekad neatstāj viņus bez palīdzības. Nedaudz iemācījos latgaliešu izloksni".
Laura: "Mācoties vēsturē šo tēmu, varbūt būs vieglāk apgūt. Kopumā man filma patika un ieteiktu to arī noskatīties citiem".
 
 
Muzejpedagoģiskās nodarbības Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā
No 9. 18. decembrim 4. klašu skolēni piedalījās Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja interaktīvā muzejpedagoģiskā nodarbībā "Nu atnāca Ziemassvētki". Nodarbības laikā skolēni apmeklēja un uzzināja par dzīvi turīga Kurzemes zemnieka saimniecībā 19.gs. otrajā pusē, iepazinās ar vakarēšanas paražu skalu un sveču gaismā un Ziemassvētku svinēšanas tradīcijām 200 gadu tālā pagātnē. Skolēni izgatavoja tam laikam raksturīgus telpu rotājumus ķistas, apskatīja kalvi un kopā ar kalēju lēja laimes, jāja ar zirgu, spēlēja tautas rotaļas un apmeklēja Usmas baznīcu.
Muzejpedagoģiskā nodarbība "Pirmā latviešu literārā pasaka "Velniņi""
J. Rozentāla un R. Blaumaņa muzejā (2. klases)
Dodoties uz muzejpedagoģisko nodarbību J.Rozentāla un R.Blaumaņa muzejā, skolēni vispirms tuvāk iepazina Rīgas centru neliela pastaiga pa Elizabetes ielu, tad Strēlnieku ielu un visbeidzot - pa Alberta ielu. Tuvojoties Alberta ielai mums priekšā parādījās viens no nozīmīgākajiem jūgendstila arhitektūras pieminekļiem Rīgā.
Nodarbības laikā skolēni iepazina jūgendstila laika dzīvokļa interjeru un Jaņa Rozentāla daiļradi. Tur mākslinieks ir strādājis un pie viņa viesojušies daudzi nozīmīgi 20. gs. sākuma latviešu kultūras darbinieki: Jāzeps Vītols, Emilis Melngailis, Anna Brigadere, Jānis Jaunsudrabiņš, Kārlis Skalbe u.c.
Varbūt, ka daži vēstures fakti 2. klases skolēnam likās mazliet garlaicīgi, bet noteikti katram skolēnam paliks atmiņā šis muzejs.
Skolēniem ļoti patika praktiskā nodarbība ar stieplēm, gatavojot latvju spēka zīmes un seno laiku dažādu priekšmetu demonstrējumi. Skolēnu vecāki ļoti pozitīvi novērtēja šādu pasākumu.
 
 
Ādolfs Alunāns, Jelgava un 11.b klase
Jelgavā atrodas Ādolfa Alunāna māja, kurā šobrīd ir izveidots muzejs par piemiņu Ā. Alunānam. Muzejā iespējams apskatīt dažādus priekšmetus, kas piederējuši Ā. Alunānam un uzzināt vairāk par viņa dzīves gaitām. Piedalījāmies atraktīvā pasākumā, iesaistoties gan skolotājiem, gan pašiem audzēkņiem, izspēlējot lugas un Ādolfa Alunāna laikam atbilstošus jokus. Muzeja darbinieki bija ļoti jauki, atsaucīgi un par Alunānu stāstīja ar interesi, informācija bija viegli uztverama. Noskaidrojām, ka daži no muzejā sastopamajiem eksponātiem ir oriģināli un ļoti labi saglabājušies, aplūkojām arī paša Alunāna sievas darinātās spilvendrānas.
Pēc muzeja apmeklējuma, sadalījāmies grupās un devāmies staigāt pa Jelgavu, lai aizpildītu skolotāju dotās lapas un uzzinātu ko jaunu par šīs skaistās pilsētas vēsturi. Orientēšanās ietvaros vajadzēja fotografēties pie Jelgavā pazīstamiem un ievērojamiem objektiem, runāties ar vietējiem iedzīvotājiem un iepazīties ar apkārt esošajām ēkām un to vēsturi. Orientēšanās rezultātā, ieguvām zināšanas arī par Jelgavā zināmākajiem objektiem, piemēram, Jelgavas pili, Jelgavas vārtiem un Jelgavas vēstures un mākslas muzeja precīzo atrašanās vietu. Uzzinājām par Latvijas Lauksaimniecības universitātes ēkām, kuras atrodas Jelgavā, studentu himnu un Jelgavas studenta skulptūru pie Mītavas tilta.
Kopumā uzskatām, ka šis klases pasākums bija ļoti aizraujošs. Priecājamies, ka bija iespēja aizbraukt uz skaisto Jelgavas pilsētu. Labprāt vēlētos atkārtot vēlreiz!
 
 
 
Goda teātra izrāde "Čomiņi"
5., 6. un 8. klašu skolēni vēroja Goda teātra izrādi "Čomiņi". Stāsts ir par diviem labākajiem draugiem piecpadsmitgadniekiem Oliveru un Pāvelu. Starp viņiem nav noslēpumu. Viņi runā par visu un, protams, par meitenēm. Un tieši meitene ir tā, kas nostājas starp viņiem un kļūst par lielāko pārbaudījumu abu draudzībai. Izrāde ir par skolas vecuma jauniešu dzīvi, draudzību, mīlestību, izdabāšanu vecākiem un vēlēšanos būt patstāvīgiem.
Izrādē darbojās aktieri Rolands Beķeris un Edgars Ozoliņš.
Izrāde nominēta 2017./2018. sezonas Spēlmaņu nakts balvai kategorijā "Gada izrāde pusaudžiem" un uzvarējusi lugu konkursā "36 stundas skola". No skolēnu atsauksmēm: "ļoti laba izrāde un aizraujoša aktieru spēle", "izrādē tika parādītas mūsdienu jauniešu savstarpējās attiecības", "izrāde bija jautra un atraktīva".
 
Vokālais ansamblis "Ziemeļvējš"
apmeklē kultūras centru "Ziemeļblāzma"
Skolas vokālā ansambļa "Ziemeļvējš" jaunieši apmeklēja kultūras centru "Ziemeļblāzma", kur iepazina šī biedrības nama vēsturi un tā idejas autora Augusta Dombrovska dzīves stāstu. Pateicoties interesantajam gides stāstījumam, jaunieši uzzināja par tā rekonstrukcijas darbiem, izpētīja parku un nama telpas. Vokālā ansambļa audzēkņi un viņu vadītāja Sarmīte Vitkovska kārtējo mēģinājumu piedzīvoja uz kultūras centra "Ziemeļblāzma" lielās skatuves.
 
 
Muzejpedagoģiskā nodarbība "Viduslaiki pilī"
Ventspils, Livonijas pils (11. klases)
11. klašu skolēni apmeklēja Livonijas pils organizēto muzejpedagoģisko nodarbību "Viduslaiki pilī", kur iejutās viduslaiku tēlos, ietērpās atbilstošos tērpos, izzināja tā laika ģimenes un sievietes statusu un bruņinieku dzīvi viduslaikos. Viņi iejutās gan ordeņa brāļu, mūku, viduslaiku sievietes, gan pils komtura tēlos. Nodarbības sākumā ar prezentācijas palīdzību jaunieši uzzināja vēl nezināmus faktus par viduslaikiem.
Izrādās, ka kādreiz puiši ir sacentušies par to, kuram būs garākas kurpes, vai ka viduslaikos visur līdzi vajadzēja nēsāt savu nazi un dakšiņu un vīri varēja precēt 12-gadīgas meitenes.
Skolēni saka PALDIES programmai "Latvijas skolas soma" un Ventspils Livonijas pils muzejam par iespēju pabūt viduslaikos.
 
 
Izstāde "Latvijas gadsimts"
Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā
9. klašu skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izstādi "Latvijas gadsimts".
Izstādē atspoguļota Latvijas vēsture pēdējos 100 gados, izceļot raksturīgākās vērtības, aktualitātes un norises dažādos laika posmos. Izstāde rāda ne tikai Latvijas valstiskuma uzplaukuma periodus, bet arī traģiskos posmus valsts iznīcināšanu, alternatīvos skatījumus, jo arī tas ne mazāk būtiski raksturo Latvijas izjūtu, pārmantotību un ir ietekmējuši mūsdienu Latvijas sabiedrības tapšanu.
Pētot ekspozīciju un meklējot atbildes uz darba lapās ietvertajiem jautājumiem, skolēni paplašināja savas vēstures zināšanas par Latvijas valsts simts gadiem, izprata notikumu gaitu, to cēloņus un sekas. Darba lapās tika iekļautas 10 tematiskās sadaļas un tajās atainotajiem notikumiem un procesiem, kā arī akcentē izmantoto priekšmetu un citu vēstures avotu dažādību. 9. klašu jauniešiem ir daudz un dažādas atbildes uz jautājumu: "Kas Tev ir Latvija?".
 
"Eksāmens" muzejā
Latvijas Okupācijas muzejā
9. klašu skolēni piedalījās Latvijas Okupācijas muzeja bezmaksas izglītojošā nodarbībā "Eksāmens muzejā".
(Samanta 9.A) rakstīja: "Muzejā bija vairākas telpas, kuras atradās otrajā stāvā. Telpās notikumi bija izkārtoti pēc tēmām, piemēram, vienā telpā bija par PSRS okupāciju, citā par Vācijas okupāciju u.t.t. Notikumi bija kārtīgi sakārtoti un katram notikumam bija atbilstošās personības, gada skaitļi un apraksts, kā arī bija vēsturiski dokumenti, kartes un video ieraksti.
Muzejā mums bija sagatavota aktivitāte, kuras laikā vajadzēja meklēt atbildes uz darba lapā norādītajiem jautājumiem, atrast norādītos dokumentus un kartes un uzrakstīt atbilstošu notikumu, salikt pareizā secībā notikumus un personību veikumus. Aktivitāte bija interesanta un atraktīva, jo vajadzēja staigāt pa visu muzeju un meklēt, lasīt, pētīt un sadarboties ar grupas biedru. Apmeklējuma beigās visi kopā pārrunājām iegūtās atbildes un muzeja darbinieks mums izstāstīja vairāk informācijas par notikumiem.
Šī muzeja aktivitāte palīdzēja iegaumēt notikumus un informāciju, un tas ir ērts un efektīvs veids, lai gatavotos vēstures eksāmenam."
 
 
Kaligrāfijas darbnīca
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
9. klašu skolēni piedalījās Latvijas Nacionālās bibliotēkas izglītojošā nodarbībā "Kaligrāfijas darbnīca". Darbnīcas laikā skolēni apguva prasmi rakstīt ar spalvaskātu. Pēc iesildīšanās vingrinājumiem strīpiņu un līkloču vilkšanā katrs dalībnieks rakstīja savu vārdu vai citu paša izvēlētu tekstu, papildinot alfabēta burtus ar elegantiem vijumiem.
 
 
 
Mācību nodarbības Rīgas Nacionālajā Zooloģiskajā dārzā
"Dzīvnieki Latvijas dabā un kultūrā"
3., 5. un 10.a klašu skolēni apmeklēja Rīgas Nacionālo Zooloģisko dārzu, kur piedalījās izglītojošā nodarbībā par Latvijas ainavām un tajās mītošajiem dzīvniekiem. Veicot praktiskus uzdevumus, skolēni vēroja, salīdzināja un klausījās dzīvnieku balsis, saskatīja to pielāgojumus dzīvei ainavās, kā arī saliekot dzīvnieku attēlus, nostiprināja zināšanas par katras ainavas iemītniekiem.
No skolēnu atsauksmēm: "ļoti interesanta mācību ekskursija, kuras laikā saņēmām noderīgu informāciju par Latvijā aizsargājamiem dzīvniekiem", "pārbaudījām savas zināšanas par dzīvniekiem Latvijas novadu ģērboņos", "lai izpildītu uzdotos uzdevumus, bija nepieciešamas zināšanas dabaszinībās, ģeogrāfijā un literatūrā".
 
Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 3. klašu skolēni devās uz Rīgas Nacionālo zooloģisko dārzu un piedalījās ekskursijā "Dzīvnieki Latvijas dabā un kultūrā". Ekskursijas maršruts un saruna vijās caur Latvijas pilsētu ģerboņos atveidoto dzīvnieku prizmu, iesaistot skolēnus pētnieciskās aktivitātēs un darbībās.
Skolēni vēroja dzīvniekus un ar gida palīdzību izzināja to dzīvesveidu savvaļā. Iepazītos dzīvnieka pielāgojumus salīdzināja ar teikās un nostāstos aprakstīto uzvedību. Diskutēja un meklēja argumentāciju par dzīvnieka izvēli Latvijas novadu pilsētu ģerboņos, atklāja likumsakarības kultūrainavas un dzīvnieku aizsardzības jomā.
Interesanti bija tas, ka skolēni bija sadalīti komandās un laiks pagāja ļoti ātri. Pēc ekskursijas Zooloģisko dārzu un Tropu māju varēja iepazīt kopā ar skolotājām.
3.a un 3.c klasei bija iespēja pastaigāt pa Mežaparku un izmēģināt Bērnu rotaļu laukumu. Vienīgi laika apstākļi mūs nelutināja - visu dienu lietus.
Anabella raksta: "Es gribu, lai dzīvniekiem būtu atpūtas dienas. Ja uz tevi bezgalīgi skatās, nav patīkami."
Vokālās grupas Latvian Voices koncertlekcija (10. - 12. klases)
(foto no Latvian Voices arhīva)
Ģimnāzijas klašu skolēniem bija tā iespēja tikties ar vokālo grupu Latvian Voices, kura ir atpazīstama ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās robežām. Latvian Voices sastāvā: Laura Jēkabsone (soprāns), Zane Stafecka (soprāns), Una Stade (alts), Beāte Locika (soprāns), Elīna Ose (alts) un Laura Leontjeva (alts), kura ir Ziemeļvalstu ģimnāzijas absolvente. Pasākuma laikā jauniešiem bija iespēja uzzināt par a cappella mūzikas žanru, pasaules a cappella populārākajām grupām, kā arī klātienē dzirdēt Latvian Voices skanīgās balsis. Dziedātājas kopā ar jauniešiem izstrādāja viena mūzikas pasākuma plānu. Jaunieši ļoti labi novērtēja šo tikšanos, jo daļa skolas skolēnu ir muzikāli, kuri paši dzied koros un vokālos ansambļos.
 
 
ZVĢ skolēni apmeklē Krišjāņa Barona muzeju
Muzejpedagoģiskās nodarbības "Ko māte mācījusi?" (4. klases) un
"Jaunlatvieši" (11.B. klase)
Skolēni ieklausījās stāstījumā par Krišjāņa Barona bērnības gadiem, ģimeni, mātes un tēva ieaudzināto dzīves gudrību, izmantojot tipoloģiskos priekšmetus, kas ilustrē stāstījumu (sviesta cibiņa, stabulīte, šķīvis, rakstāmtāfelīte u.c.). Lomu spēles laikā skolēni papildināja savas zināšanas par mazā Krišiņa bērnību, izmantojot Kr. Barona atmiņas, kā arī bērnības aprakstus. Skolēniem bija ļoti interesanti uzzināt un izprast Krišjāņa Barona dzīves gājumu, redzēt tās lietas un priekšmetus, ko izmantojis Latvijai tik nozīmīgs cilvēks.
Skolēni ar prieku un sajūsmu stāstīja par interaktīvajā stundā dzirdēto, patika praktiskā darbošanās sviesta kulšana, dziesmu dziedāšana, lomu spēles.
11.B klases jaunieši nostiprināja savas zināšanas par Krišjāņa Barona dzīves galvenajiem posmiem, pēc tam noskaidroja četru jaunlatviešu dzīves gājumus un darbības jomas. Arī jaunieši izspēlēja lomu spēli, nostiprinot iepriekš dzirdēto.
 
Kinolektorijs "Iepazīsties LEĻĻU KINO" 1. klasēm
Skolēni ļoti labi novērtēja tikšanos ar leļļu meistariem. Nodarbības laikā viņi uzzināja, kā top leļļu animācijas filmas, ko dara leļļu filmas režisors, animators, operators, dekorators, mākslinieks un citi filmu veidotāji. Te skolēni noskaidroja, kāda nozīme ir kamerai, gaismu uzstādījumam un dekorāciju uzbūvei, vēroja tēlus, kas atdzīvojas uz ekrāna. Šos un citus kino tapšanas noslēpumus 1. klašu skolēniem atklāja filmu studijas Animācijas Brigāde animācijas filmu veidotāji.
 
Muzejpedagoģiskā nodarbība "Āpsis un viņa kaimiņi" Latvijas Dabas muzejā
1. klašu skolēni apmeklēja Latvijas Dabas muzeju, kur piedalījās izglītojošā nodarbībā par Latvijas dzīvniekiem. Veicot praktiskus uzdevumus, nodarbībā skolēni izzināja dabā notiekošo, satikās ar āpsi un noskaidroja, kā viņam un viņa kaimiņiem klājas visa gada garumā, kādas pārmaiņas notiek Latvijas mežos dažādos gadalaikos. Pēc "viesošanās pie āpša", skolēni dabaszinību stundās sprieda un diskutēja par Latvijas dzīvnieku dzīves ciklu.
 
Teātra izrāde "Savādais atgadījums ar suni naktī"
Latvijas Nacionālajā teātrī (6. un 8. klases)
(foto no Latvijas Nacionālajā teātra arhīva)
Izrāde paredzēta pusaudžiem un viņu vecākiem, kurā tiek vēstīts par to, kāda ir pasaule, uz kuru var būt arī atšķirīgs skatījums.
Izrādes galvenais varonis ir piecpadsmit gadus vecais Kristofers, kuram ir Aspergera sindroms (autisma paveids). Kristoferam nepatīk, ka viņam pieskaras, viņam nepatīk svešinieki un dzeltenā un brūnā krāsa. Zēns ir neparasti apdāvināts (neticami ātri var noskaitīt pirmskaitļus līdz 7507, zina visas pasaules valstis un to galvaspilsētas no galvas u.c.), savukārt, cilvēcisko izjūtu pasaule viņam ir sveša un nesaprotama. Kad Kristofers atrod nogalinātu kaimiņu suni, viņš nolemj atklāt, kurš ir suņa slepkava. Šis izmeklēšanas process zēnam izvēršas par lielu pārbaudījumu paša dzīvē.
Skolēniem pēc teātra izrādes apmeklējuma bija ļoti dalītas sajūtas - kāds nebija sapratis sižetu, bet bija skolēni, kuriem ļoti ieinteresēja darbības uz skatuves, ka 3 h paskrēja nemanot. Skolēni sarunās pēc izrādes apgalvoja, ka no notiekošā izrādē varēja daudz ko mācīties - mācīties saskatīt un pieņemt citādo sev līdzās, mācīties un pārdomāt savas attiecības ar vecākiem, kā arī ieraudzīt slimu pusaudzi ar tik fenomenālām zināšanām.
 
Ekskursija un specefektu šovs filmu parkā CINEVILLA (7. klases)
Ierodoties kinopilsētiņā pirmais uzdevums bērniem bija pašiem filmēties un izmēģināt savas aktieru prasmes vietējā režisora pavadībā. Tika veidota īsfilma ar skolēnu iesaistīšanu aktieru lomās. Filmas saturs bija kā sajaukums no dažādiem žanriem, romantika, komēdija, drāma, un asa sižeta filma ar 20. gadsimta noskaņām. Šo filmu iespējams apskatīt, jo tā tika ierakstīta un pasniegta skolotājiem.
Pēc tam, kad filma bija pabeigta skolēni devās ekskursijā gida pavadībā caur CINEVILLAS filmu labirintiem, skolēni uzzināja, kādas filmas un seriāli tika filmēti un tiks filmēti kinopilsētā. Bija iespējams uzzināt kā notiek ēku un pārējā inventāra izveide filmu vajadzībām. Pašlaik kinopilsētiņā tiek filmēti 2 seriāli, viens par Romas impēriju, otrs par vampīriem. Skolēniem, tika stāstīts un rādīts kā filmēja filmu Nameja gredzens, skolēni apskatīja galveno saimnieku māju no filmas Rūdolfa mantojums, kura pašlaik tiek pārbūvēta no 19. gadsimta ēkas, par 13. gadsimta ēku jaunam projektam.
Kad ekskursija gida pavadībā bija beigusies, skolēniem bija iespēja pašiem apskatīt kinopilsētiņu un izmēģināt dažādas spēļu aktivitātes. Skolēniem bija iespēja uzdot gidam sev interesējošus jautājumus, pozitīvi bija tas, ka bērni iesaistījās savas filmas veidošanā.
ZVĢ 2. klases teātrī "Dirty Deal Teatro" skatās izrādi "Blēņas un pasakas"
(pēc Imanta Ziedoņa pasaku krājuma "Blēņas un pasakas" motīviem) (foto no Dirty Deal Teatro arhīva)
Fragmenti no skolēnu atsauksmēm:
R: Šī izrāde bija ļoti forša un smieklīga, es nebiju tādu redzējis. Man patika pasaka par Ķ burtu. Šī izrāde bija superīga.
E: Mīkšķis un Nīkšķis tā sacukurojās, ka tagad viņus sauc Ccccccc un Ccccccc. Man ļoti patika izrāde. Es jums iesaku!
R: Man patika Šķībā pasaka un grāmata. Man patika joki. Man nepatika blēņas.
A: Sāk krist meteorīti!
Tie ir tik mazi un sīki.
Ak! Nē, tūlīt ietrieksies liels! Bum!
 
 
Iniciatīvas "Latvijas skolas soma" atklāšanas pasākums
Sākot ar 2018./2019. mācību gadu visi Latvijas skolu skolēni saņem Latvijas valsts dāvanu jauniešiem - iniciatīvu "Latvijas skolas soma". Tās mērķis ir nodrošināt, lai ikviens skolēns klātienē izzinātu un saglabātu Latvijas dabas un kultūras vērtības, kā arī iepazītu zinātnes sasniegumus un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus.
Starp aptuveni 6000 Latvijas skolēniem 6. septembra pēcpusdienā Arēnā Rīga iniciatīvas "Latvijas skolas soma" atklāšanas pasākumā piedalījās arī 23 Ziemeļvalstu ģimnāzijas skolēni. Uz Rīgu bija devušies jaunieši no visiem Latvijas novadiem, lai piedalītos interesantās un atraktīvās darbnīcās un koncertā "100 Latvijas stāsti 100 minūtēs". Pirms koncerta skolēni piedalījās radošos eksperimentos, iepazina kino un animācijas tapšanas aizkulises. Leļļu filmu darbnīcā Animācijas Brigāde varēja uzzināt vairāk par filmu tapšanas procesa aizkulisēm, bet mūzikas istabā apgūt skrečošanas pamatprasmes. Ikvienam bija iespēja arī ielūkoties pasākumu sagatavošanas aizkulisēs un video studijā dalīties savās domās par to, kāda būs Latvija pēc nākamajiem simts gadiem.
""Latvijas skolas soma" ar radošas līdzdalības rosināšanu pavērs iespēju katram skolas bērnam un jaunietim dziļāk iepazīt Latviju, tās valstiskuma veidošanos, kultūras vērtības, zinātnes un uzņēmējdarbības sasniegumus un dabas bagātības," uzsvēra kultūras ministre Dace Melbārde. Pasākuma atklāšanā jauniešus uzrunāja arī ministru prezidents Māris Kučinskis un Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.
Piedaloties atpazīstamiem māksliniekiem (Raimonds Pauls, Rūta Dūduma, The Ludvig, Laima Jansone un DJ Monsta, grupa "Dagamba", Matīss Čudars, Edavārdi, Justs, grupa "Auļi", soprāns Līga Gita Zīriņa, simfoniskais orķestris "DD" diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā u.c.), koncertā tika apspēlēta Latvijas vēsture, kultūra, tradīcijas un vērtības šodienas skatījumā, nepieciešamība ikvienam nepārtraukti attīstīties un augt, veidojot nākotnes Latviju.
Latviešu autoru skaņdarbos atspoguļojās Latvijas mūzikas attīstība cauri laikiem, tautas mūzikas saspēle ar šodienas muzikālajām iespējām.
Izmantoti resursi no lv100.lv
Atklāšanas video
 
 
 
ZVĢ 1. klases vēro galerijas "ISTABA" izrādi
14. septembrī 1. klašu skolēni skolas aktu zālē vēroja Jāņa Znotiņa izrādi "Karnevāls un kartupeļu salāti" pēc A. Kivirehka tāda paša nosaukuma grāmatas motīviem. Izrādē piedalījās režisors un aktieris Jānis Znotiņš un aktrise Ance Muižniece. Izrāde bija par bērnu iekļaušanos sabiedrībā, viņu spēju pieņemt šīs pasaules noteikumus, cenšoties saglabāt savu būtību, savu unikalitāti. Aktieri jautrā formā runāja par nopietnām lietām.
 
 
ZVĢ 2. klases Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzejā
10. - 13.decembrī visi 2. klašu skolēni piedalījās Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja interaktīvajā nodarbībā "Nu atnāca Ziemassvētki". Skolēni ar interesi iepazina Kurzemes zemnieka saimniecību, vakarēšanas paražas, Ziemassvētku svinēšanas tradīcijas pie skalu apgaismojuma. Skolēni varēja paši savām rokām meistarot telpu rotājumus, zīlēt nākotni, kā arī iet rotaļās, vizināties zirga vilktās kamanās vai droškā un visbeidzot - apmeklēt Usmas baznīcu. Ar spēļu un rotaļu palīdzību skolēnus ieinteresēja izzināt latviešu tautas materiālās kultūras mantojumu.
 
 
 
ZVĢ 2. klases Latvijas Dzelzceļa muzejā
9. - 12. oktobrī visi 2. klašu skolēni piedalījās Latvijas Dzelzceļa muzeja radošajās nodarbībās "Ceļojums pagātnē". Tās laikā skolēni darbojās gan Dzelzceļa muzejā, gan Latvijas Nacionālā bibliotēkā. Vispirms tika izpētītas pastkartes no Nacionālas bibliotēkas un Dzelzceļa muzeja krājumiem, apskatīti pastkaršu krāšanas cēloņi un kādreizējās popularitātes iemesli. Pēc vēsturiskā apskata katrs skolēns uzzīmēja savu kartiņas dizainu un nodrukāja to ar 100 gadus seno Bostonpresi.Savu personalizēto atklātni nosūtīja pa pastu.
Nodarbības turpinājumā skolēni Dzelzceļa muzejā iepazina elektrisko vilcienu, salonvagonu un III klases pasažieru vagonu un darbojās ar 20. gadsimta 30. gadu vilcienu sarakstiem, biļetēm, represēto dzelzceļnieku personas lietām u.c. vēsturiskiem priekšmetiem.
 
ZVĢ 3. klases Latvijas Kara muzejā
5. - 8. novembrī 3. klašu skolēni Latvijas Kara muzejā piedalījās izglītojošā programmā "No Lāčplēša leģendas līdz Lāčplēša ordenim." Ar saistošu stāstījumu, izmantojot leģendas un teikas, skolēniem izstāstīja, kas ir Lāčplēsis un kāda ir tā tēla nozīme. Izmantojot muzeja krājuma materiālus (ordeņi, sadzīves priekšmeti u.c. uzskates materiāli) skolēnus iepazīstināja ar Latvijas valsts apbalvojumiem, to nozīmi un vēsturi. Skolēniem bija interesanti strādāt grupās, veidot uz magnētiskajām tāfelēm reklāmu "Lāčplēša diena".
 
 
 
ZVĢ 3. klases apmeklē orķestra "Rīga" koncertlektorijus
10. oktobrī 3. klašu skolēni bija koncertlektorija "Nāc, ieklausies orķestrī "Rīga"!" klausītāji. Mūzikas sarunas laikā bija iespēja atklāt, ka matemātika, dabas zinības, sports, zīmēšana, gramatika, darbmācība un citi mācību priekšmeti patiešām var būt arī muzikāli! Par to viņi pārliecinājās koncertlektorijā "Skolas muzikālie noslēpumi".
Skolēniem bija iespēja iepazīt Orķestra "Rīga" māksliniecisko vadītāju un galveno diriģentu Valdis Butāns. Skolēni tika iesaistīti dažādās muzikālās diskusijās ar pasākuma vadītāju Daumantu Kalniņu.
 
 
5. decembrī 3. klašu skolēni tika iepazīstināti ar animācijas brīnumdara Voltu Disneju un kopīgi tika nosvinēta viņa 117 dzimšanas diena, kas ir 5.decembrī. Skolēni viņa radītos tēlus iepazina interaktīvi, kurus skolēni jau ir iemīļojuši. Skolēni tika iesaistīti mūzikas viktorīnā, kuras laikā skolēniem bija jāatpazīst mūzika no zināmām Disneja Volta multfilmām.
Abas koncertlekcijas skolēniem patika un ar nepacietību gaida nākamo koncertlekciju.
 
 
ZVĢ 4. klases teātrī "Dirty Deal Teatro"
25. un 26. septembrī visi 4. klašu skolēni teātrī "Dirty Deal Teatro" noskatījās izrādi "Baltā grāmata". Tas bija kā ceļojums no mūsdienām uz 19. gadsimtu. Stāsts bija par zinātkāru un aizrautīgu zēnu Jančuku, ar kuru kopīgi atklāt un piedzīvot apkārt esošo pasauli. Lai gan ceļojums notiek Jančuka pasaulē, tur pieredzētais bieži vien sasaucās ar notikumiem un sajūtām šodien.
Izmantojot Jāņa Jaunsudrabiņa "Baltās grāmatas" tekstus, visu vakarēšanas dalībnieku iztēli, divus aktierus un dažus teatrālus brīnumus, soli pa solim izrādes skatītāji tika aicināti kļūt par izrādes dalībniekiem un radītājiem - kopīgi tika jāts uz maisiem pieguļā, lai pēc tam apgultos zālē un skatītos zvaigžņotās vasaras nakts debesīs un piedalītos vakarēšanā.
 
ZVĢ 5. klases Rīgas Motormuzejā
Septembrī 5. klašu skolēni apmeklēja Rīgas Motormuzeju, lai piedalītos ķīmijas novirziena radošajā darbnīcā "Atlecošā bumbiņa". Nodarbības laikā skolēni bļodiņā lika divas karotes līmes, pievienoja krāsvielu, pēc tam glāzē pievienoja boraku (nātrija tetraborāts) ar ūdeni un tad visu sajauca kopā. Pēc liekā ūdens nospiešanas un atkarībā no izvēlētās krāsvielas ikviens skolēns ieguva zilu vai zaļu atlēcošo bumbiņu, kuru varēja paņemt sev līdzi. Jaunieši uzzināja daudz jauna par gumijas īpašībām un kā laika gaitā attīstījušās automobiļu riepas.
Rīgas Motormuzeja piedāvājumā bez radošajām darbnīcām ir arī muzeja ekspozīcijas apskate. Skolēni bija ļoti pārsteigti par seno automobiļu plašo klāstu. Ekskursijas laikā 5. klašu skolēni uzzināja, kā attīstījusies auto vēsture pasaulē un Latvijā. Ar interesi skolēni pētīja dažādu automašīnu dzinēju veidus un pie interaktīviem stendiem aktīvi darbojās, lai iegūtu atbildes uz klasesbiedru uzdotajiem jautājumiem.
 
 
ZVĢ 6. klases Rīgas Motormuzejā
Oktobrī 6. klašu skolēni apmeklēja Rīgas Motormuzeju, lai iepazītos ar muzeju, tā vēsturi un ekskluzīviem eksponātiem, kurus iespējams redzēt tikai šeit. Tāpat ar lielu interesi skolēni iesaistījās radošajā darbnīcā "Edisona eksperiments", kurā paši ražoja elektrību un mācījās saslēgt strāvu.
Paldies iniciatīvai "Latvijas skolas soma" par iespēju redzēt, iepazīt un darboties, jo skolēni tajā iesaistījās ar lielu interesi. Skolēni guva praktiskas iemaņas dzīvei, atklāja lietas, par kurām paši nekad nebija aizdomājušies un mācījās sadarboties.
Muzeja ekspozīcija ir unikāla. Nekur citur Latvijā nav iespējams iegūt vienuviet tik daudz informācijas, kas sniedz zināšanas par cilvēku iespējām pārvietoties dažādos laikmetos. Ļoti patika atraktīvie gan muzeja gidi, gan nodarbību vadītāji, kas iedvesmoja skolēnus izzināt, uzzināt, izmēģināt un darboties.
 
 
ZVĢ 7. klases Latvijas Dabas muzejā
7. klašu skolēni apmeklēja Latvijas Dabas muzeja organizēto muzejpedagoģisko nodarbību cikla pirmās divas nodarbības: "Nepērc viņu dzīvības!" un "Latviešu saknes. Senāko latviešu DNS pētījumi". Dabaszinību un bioloģijas apguvē un savā personīgajā dzīvē lieti noderēs iegūtās zināšanas.
Ļoti interesanta nodarbība "Nepērc viņu dzīvības!", kurā dzirdētais stāsts par pasaules aizsargājamiem dzīvniekiem un augiem lika skolēniem aizdomāties. Jauniešiem bija iespēja paturēt rokās suvenīrus, kuri izgatavoti no aizsargājamajiem dzīvniekiem un augiem krokodilu un pitonu ādas maki, somas, bruņurupuču bruņas, kā arī dažādas kažokādas.
Ne mazāk svarīga un izzinoša bija 2. nodarbība "Latviešu saknes. Senāko latviešu DNS pētījumi", kurā tika atbildēts uz jautājumiem:
1) no kurienes ienāca pirmie iedzīvotāji Eiropā un Latvijas pašreizējā teritorijā?
2) kur ir mūsu saknes?
3) kā izskatījās Latvijas senākie iedzīvotāji?
4) kāda bija senāko iedzīvotāju migrācija Latvijas teritorijā akmens un bronzas laikmetā?
5) kā veidojās Latviešu tauta?
Pēc katras nodarbības skolēni varēja apskatīt Dabas muzeja ekspozīciju, kā arī darboties praktiski.
 
 
ZVĢ 8. un 9. klases Ziemassvētku kauju muzejā
8. un 9. klašu skolēni apmeklēja Ziemassvētku kauju muzeju, kur piedalījās muzejpedagoģiskā nodarbībā "Latviešu strēlnieks Ziemassvētku kaujās". Nodarbību vadīja latviešu karavīra šinelī tērpts darbinieks. Muzeja iekštelpās jaunieši aplūkoja fotogrāfijas, kauju shēmas un Tīreļpurva apkārtnē atrastos priekšmetus, kuri sniedz interesantas vēsturiskas liecības par tā laika notikumiem. Muzeja teritorijā nodarbības turpinājumā bija jāveic spēka un veiklības uzdevumi, kā arī teritorijas apskate, iepazīšanās ar Ziemassvētku kauju nocietinājumiem. Nodarbības noslēgumā - sarunas un atmiņas pie ugunskura.
 
 
 
ZVĢ 9. klases mākslas izglītības centrā "TRĪS KRĀSAS"
10. septembrī 9. klašu skolēni piedalījās mākslas izglītības centra "TRĪS KRĀSAS" organizētajā pētnieciskajā nodarbībā "Pētāmdizainu Miera ielā". Skolēni papildināja savas zināšanas par arhitektūru un dizainu, saņēma radošus uzdevumus, lai pētītu Miera ielas ēkas, detaļas un atmosfēru, bet nodarbības noslēgumā diskutēja par uzzināto un izpētīto, izstādīja savus darbus radošo darbu izstādē. Ieguvumi skolēniem - pilnveidotas zināšanas un izpratne par Rīgas pilsētvidi, aktivizētas pētīšanas prasmes, rosināta interese par arhitektūru un dizainu.
 
 
ZVĢ 10. un 11.B klases Latvijas Nacionālajā teātrī
16. novembra pēcpusdienā 10.A, 10.B un 11.B klases skolēni devās uz Nacionālo teātri, lai noskatītos izrādi "Tikšanās vieta - Rīgas pilsētas II teātris". Ieejot zālē, skatītājiem tika izdalītas austiņas, lai izrādes laikā, katrs skatītājs varētu izvēlēties sev tīkamāko kanālu. Izrāde apvienoja sevī gan iespēju atgriezties 100 gadus senā pagātnē un vērot vēsturisko Latvijas Republikas prokolamēšanas procesu, gan arī vienlaikus pārdomāt to, ka dzīve sniedz dažādas iespējas un katram ir jāizdara sava izvēle.
Skolēni aizrautīgi vēroja izrādi, jo šāda veida izrādes vēl nebija apmeklējuši. Viņi atzina, ka vērtīgi bijis uzzināt daudz jauna par to, kā tika nonākts līdz valsts veidošanai, iegūta jauna informācija par cilvēkiem, kas mūsu valsti veidojuši. Interesanta bija pieeja ar iespēju pārslēgt austiņās dzirdamos komentārus, skolēni pēc izrādes dalījās atsauksmēs par kanālu izvēli un apsprieda, ko katrs dzirdējis.
Paldies par iespēju apmeklēt tik neparastu teātra izrādi!
ZVĢ 8., 10. un 11. klašu skolēni kinoteātrī "Bize" skatās kino "HOMO NOVUS"
17.decembrī 10.a klases un 11.b klases skolēni devās uz kinoteātri Bize, lai noskatītos pēc latviešu rakstnieka Anšlava Eglīša romāna motīviem veidoto filmu "Homo Novus". Filma ļāva ielūkoties 30.gadu mākslinieku dzīvē. Filmas sižets bija bagātināts ar humora devu, kas filmas skatīšanās laikā veidoja nepiespiestu un draudzīgu gaisotni skolēnu starpā. Pēc filmas noskatīšanās skolēni atzina, ka filma esot ļoti patikusi, īpaši akcentējot izcilo aktieru sniegumu.
ZVĢ 12. klases Cēsīs
25. septembrī 12. klašu jaunieši devās ekskursijā uz Latvijas karoga dzimteni - Cēsīm. Vēstures un mākslas muzejā skolēni iepazinās ar izstādi "Cēsnieki Brīvības cīņās" un izspēlēja savas Cēsu kaujas uz lielformāta kartes maketa. Nodarbība bija cieši saistīta ar Latvijas vēsturē iekļautajām tēmām. Ekskursijas turpinājumā jaunieši iepazinās ar Vidzemes koncertzāli "Cēsis".
 
 
|