Latvijas Reitingi

 

Projekts "Latvijas skolas soma"

Iniciatīvas "Latvijas skolas soma" atklāšanas pasākums

    Sākot ar 2018./2019. mācību gadu visi Latvijas skolu skolēni saņem Latvijas valsts dāvanu jauniešiem - iniciatīvu "Latvijas skolas soma". Tās mērķis ir nodrošināt, lai ikviens skolēns klātienē izzinātu un saglabātu Latvijas dabas un kultūras vērtības, kā arī iepazītu zinātnes sasniegumus un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus.
    Starp aptuveni 6000 Latvijas skolēniem 6. septembra pēcpusdienā Arēnā Rīga iniciatīvas "Latvijas skolas soma" atklāšanas pasākumā piedalījās arī 23 Ziemeļvalstu ģimnāzijas skolēni. Uz Rīgu bija devušies jaunieši no visiem Latvijas novadiem, lai piedalītos interesantās un atraktīvās darbnīcās un koncertā "100 Latvijas stāsti 100 minūtēs". Pirms koncerta skolēni piedalījās radošos eksperimentos, iepazina kino un animācijas tapšanas aizkulises. Leļļu filmu darbnīcā ”Animācijas Brigāde” varēja uzzināt vairāk par filmu tapšanas procesa aizkulisēm, bet mūzikas istabā – apgūt skrečošanas pamatprasmes. Ikvienam bija iespēja arī ielūkoties pasākumu sagatavošanas aizkulisēs un video studijā dalīties savās domās par to, kāda būs Latvija pēc nākamajiem simts gadiem.
    ""Latvijas skolas soma" ar radošas līdzdalības rosināšanu pavērs iespēju katram skolas bērnam un jaunietim dziļāk iepazīt Latviju, tās valstiskuma veidošanos, kultūras vērtības, zinātnes un uzņēmējdarbības sasniegumus un dabas bagātības," uzsvēra kultūras ministre Dace Melbārde. Pasākuma atklāšanā jauniešus uzrunāja arī ministru prezidents Māris Kučinskis un Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.
    Piedaloties atpazīstamiem māksliniekiem (Raimonds Pauls, Rūta Dūduma, The Ludvig, Laima Jansone un DJ Monsta, grupa "Dagamba", Matīss Čudars, Edavārdi, Justs, grupa "Auļi", soprāns Līga Gita Zīriņa, simfoniskais orķestris "DD" diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā u.c.), koncertā tika apspēlēta Latvijas vēsture, kultūra, tradīcijas un vērtības šodienas skatījumā, nepieciešamība ikvienam nepārtraukti attīstīties un augt, veidojot nākotnes Latviju.
    Latviešu autoru skaņdarbos atspoguļojās Latvijas mūzikas attīstība cauri laikiem, tautas mūzikas saspēle ar šodienas muzikālajām iespējām.
    Izmantoti resursi no lv100.lv

Atklāšanas video

ZVĢ 1. klases vēro galerijas "ISTABA" izrādi

    14. septembrī 1. klašu skolēni skolas aktu zālē vēroja Jāņa Znotiņa izrādi "Karnevāls un kartupeļu salāti" pēc A. Kivirehka tāda paša nosaukuma grāmatas motīviem. Izrādē piedalījās režisors un aktieris Jānis Znotiņš un aktrise Ance Muižniece. Izrāde bija par bērnu iekļaušanos sabiedrībā, viņu spēju pieņemt šīs pasaules noteikumus, cenšoties saglabāt savu būtību, savu unikalitāti. Aktieri jautrā formā runāja par nopietnām lietām.

ZVĢ 2. klases Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzejā

    10. - 13.decembrī visi 2. klašu skolēni piedalījās Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja interaktīvajā nodarbībā "Nu atnāca Ziemassvētki". Skolēni ar interesi iepazina Kurzemes zemnieka saimniecību, vakarēšanas paražas, Ziemassvētku svinēšanas tradīcijas pie skalu apgaismojuma. Skolēni varēja paši savām rokām meistarot telpu rotājumus, zīlēt nākotni, kā arī iet rotaļās, vizināties zirga vilktās kamanās vai droškā un visbeidzot - apmeklēt Usmas baznīcu. Ar spēļu un rotaļu palīdzību skolēnus ieinteresēja izzināt latviešu tautas materiālās kultūras mantojumu.

ZVĢ 2. klases Latvijas Dzelzceļa muzejā

    9. - 12. oktobrī visi 2. klašu skolēni piedalījās Latvijas Dzelzceļa muzeja radošajās nodarbībās "Ceļojums pagātnē". Tās laikā skolēni darbojās gan Dzelzceļa muzejā, gan Latvijas Nacionālā bibliotēkā. Vispirms tika izpētītas pastkartes no Nacionālas bibliotēkas un Dzelzceļa muzeja krājumiem, apskatīti pastkaršu krāšanas cēloņi un kādreizējās popularitātes iemesli. Pēc vēsturiskā apskata katrs skolēns uzzīmēja savu kartiņas dizainu un nodrukāja to ar 100 gadus seno Bostonpresi.Savu personalizēto atklātni nosūtīja pa pastu.
    Nodarbības turpinājumā skolēni Dzelzceļa muzejā iepazina elektrisko vilcienu, salonvagonu un III klases pasažieru vagonu un darbojās ar 20. gadsimta 30. gadu vilcienu sarakstiem, biļetēm, represēto dzelzceļnieku personas lietām u.c. vēsturiskiem priekšmetiem.

ZVĢ 3. klases Latvijas Kara muzejā

    5. - 8. novembrī 3. klašu skolēni Latvijas Kara muzejā piedalījās izglītojošā programmā "No Lāčplēša leģendas līdz Lāčplēša ordenim." Ar saistošu stāstījumu, izmantojot leģendas un teikas, skolēniem izstāstīja, kas ir Lāčplēsis un kāda ir tā tēla nozīme. Izmantojot muzeja krājuma materiālus (ordeņi, sadzīves priekšmeti u.c. uzskates materiāli) skolēnus iepazīstināja ar Latvijas valsts apbalvojumiem, to nozīmi un vēsturi. Skolēniem bija interesanti strādāt grupās, veidot uz magnētiskajām tāfelēm reklāmu "Lāčplēša diena".

ZVĢ 3. klases apmeklē orķestra "Rīga" koncertlektorijus

    10. oktobrī 3. klašu skolēni bija koncertlektorija "Nāc, ieklausies orķestrī "Rīga"!" klausītāji. Mūzikas sarunas laikā bija iespēja atklāt, ka matemātika, dabas zinības, sports, zīmēšana, gramatika, darbmācība un citi mācību priekšmeti patiešām var būt arī muzikāli! Par to viņi pārliecinājās koncertlektorijā "Skolas muzikālie noslēpumi".
    Skolēniem bija iespēja iepazīt Orķestra "Rīga" māksliniecisko vadītāju un galveno diriģentu Valdis Butāns. Skolēni tika iesaistīti dažādās muzikālās diskusijās ar pasākuma vadītāju Daumantu Kalniņu.

    5. decembrī 3. klašu skolēni tika iepazīstināti ar animācijas brīnumdara Voltu Disneju un kopīgi tika nosvinēta viņa 117 dzimšanas diena, kas ir 5.decembrī. Skolēni viņa radītos tēlus iepazina interaktīvi, kurus skolēni jau ir iemīļojuši. Skolēni tika iesaistīti mūzikas viktorīnā, kuras laikā skolēniem bija jāatpazīst mūzika no zināmām Disneja Volta multfilmām.
    Abas koncertlekcijas skolēniem patika un ar nepacietību gaida nākamo koncertlekciju.

ZVĢ 4. klases teātrī "Dirty Deal Teatro"

    25. un 26. septembrī visi 4. klašu skolēni teātrī "Dirty Deal Teatro" noskatījās izrādi "Baltā grāmata". Tas bija kā ceļojums no mūsdienām uz 19. gadsimtu. Stāsts bija par zinātkāru un aizrautīgu zēnu Jančuku, ar kuru kopīgi atklāt un piedzīvot apkārt esošo pasauli. Lai gan ceļojums notiek Jančuka pasaulē, tur pieredzētais bieži vien sasaucās ar notikumiem un sajūtām šodien.
    Izmantojot Jāņa Jaunsudrabiņa "Baltās grāmatas" tekstus, visu vakarēšanas dalībnieku iztēli, divus aktierus un dažus teatrālus brīnumus, soli pa solim izrādes skatītāji tika aicināti kļūt par izrādes dalībniekiem un radītājiem - kopīgi tika jāts uz maisiem pieguļā, lai pēc tam apgultos zālē un skatītos zvaigžņotās vasaras nakts debesīs un piedalītos vakarēšanā.

ZVĢ 5. klases Rīgas Motormuzejā

    Septembrī 5. klašu skolēni apmeklēja Rīgas Motormuzeju, lai piedalītos ķīmijas novirziena radošajā darbnīcā "Atlecošā bumbiņa". Nodarbības laikā skolēni bļodiņā lika divas karotes līmes, pievienoja krāsvielu, pēc tam glāzē pievienoja boraku (nātrija tetraborāts) ar ūdeni un tad visu sajauca kopā. Pēc liekā ūdens nospiešanas un atkarībā no izvēlētās krāsvielas ikviens skolēns ieguva zilu vai zaļu atlēcošo bumbiņu, kuru varēja paņemt sev līdzi. Jaunieši uzzināja daudz jauna par gumijas īpašībām un kā laika gaitā attīstījušās automobiļu riepas.
    Rīgas Motormuzeja piedāvājumā bez radošajām darbnīcām ir arī muzeja ekspozīcijas apskate. Skolēni bija ļoti pārsteigti par seno automobiļu plašo klāstu. Ekskursijas laikā 5. klašu skolēni uzzināja, kā attīstījusies auto vēsture pasaulē un Latvijā. Ar interesi skolēni pētīja dažādu automašīnu dzinēju veidus un pie interaktīviem stendiem aktīvi darbojās, lai iegūtu atbildes uz klasesbiedru uzdotajiem jautājumiem.

ZVĢ 6. klases Rīgas Motormuzejā

    Oktobrī 6. klašu skolēni apmeklēja Rīgas Motormuzeju, lai iepazītos ar muzeju, tā vēsturi un ekskluzīviem eksponātiem, kurus iespējams redzēt tikai šeit. Tāpat ar lielu interesi skolēni iesaistījās radošajā darbnīcā "Edisona eksperiments", kurā paši ražoja elektrību un mācījās saslēgt strāvu.
    Paldies iniciatīvai "Latvijas skolas soma" par iespēju redzēt, iepazīt un darboties, jo skolēni tajā iesaistījās ar lielu interesi. Skolēni guva praktiskas iemaņas dzīvei, atklāja lietas, par kurām paši nekad nebija aizdomājušies un mācījās sadarboties.
    Muzeja ekspozīcija ir unikāla. Nekur citur Latvijā nav iespējams iegūt vienuviet tik daudz informācijas, kas sniedz zināšanas par cilvēku iespējām pārvietoties dažādos laikmetos. Ļoti patika atraktīvie gan muzeja gidi, gan nodarbību vadītāji, kas iedvesmoja skolēnus izzināt, uzzināt, izmēģināt un darboties.

ZVĢ 7. klases Latvijas Dabas muzejā

    7. klašu skolēni apmeklēja Latvijas Dabas muzeja organizēto muzejpedagoģisko nodarbību cikla pirmās divas nodarbības: "Nepērc viņu dzīvības!" un "Latviešu saknes. Senāko latviešu DNS pētījumi". Dabaszinību un bioloģijas apguvē un savā personīgajā dzīvē lieti noderēs iegūtās zināšanas.
    Ļoti interesanta nodarbība "Nepērc viņu dzīvības!", kurā dzirdētais stāsts par pasaules aizsargājamiem dzīvniekiem un augiem lika skolēniem aizdomāties. Jauniešiem bija iespēja paturēt rokās suvenīrus, kuri izgatavoti no aizsargājamajiem dzīvniekiem un augiem – krokodilu un pitonu ādas maki, somas, bruņurupuču bruņas, kā arī dažādas kažokādas.
    Ne mazāk svarīga un izzinoša bija 2. nodarbība "Latviešu saknes. Senāko latviešu DNS pētījumi", kurā tika atbildēts uz jautājumiem:
    1) no kurienes ienāca pirmie iedzīvotāji Eiropā un Latvijas pašreizējā teritorijā?
    2) kur ir mūsu saknes?
    3) kā izskatījās Latvijas senākie iedzīvotāji?
    4) kāda bija senāko iedzīvotāju migrācija Latvijas teritorijā akmens un bronzas laikmetā?
    5) kā veidojās Latviešu tauta?
    Pēc katras nodarbības skolēni varēja apskatīt Dabas muzeja ekspozīciju, kā arī darboties praktiski.

ZVĢ 8. un 9. klases Ziemassvētku kauju muzejā

    8. un 9. klašu skolēni apmeklēja Ziemassvētku kauju muzeju, kur piedalījās muzejpedagoģiskā nodarbībā "Latviešu strēlnieks Ziemassvētku kaujās". Nodarbību vadīja latviešu karavīra šinelī tērpts darbinieks. Muzeja iekštelpās jaunieši aplūkoja fotogrāfijas, kauju shēmas un Tīreļpurva apkārtnē atrastos priekšmetus, kuri sniedz interesantas vēsturiskas liecības par tā laika notikumiem. Muzeja teritorijā nodarbības turpinājumā bija jāveic spēka un veiklības uzdevumi, kā arī teritorijas apskate, iepazīšanās ar Ziemassvētku kauju nocietinājumiem. Nodarbības noslēgumā - sarunas un atmiņas pie ugunskura.

ZVĢ 9. klases mākslas izglītības centrā "TRĪS KRĀSAS"

    10. septembrī 9. klašu skolēni piedalījās mākslas izglītības centra "TRĪS KRĀSAS" organizētajā pētnieciskajā nodarbībā "Pētāmdizainu Miera ielā". Skolēni papildināja savas zināšanas par arhitektūru un dizainu, saņēma radošus uzdevumus, lai pētītu Miera ielas ēkas, detaļas un atmosfēru, bet nodarbības noslēgumā diskutēja par uzzināto un izpētīto, izstādīja savus darbus radošo darbu izstādē. Ieguvumi skolēniem - pilnveidotas zināšanas un izpratne par Rīgas pilsētvidi, aktivizētas pētīšanas prasmes, rosināta interese par arhitektūru un dizainu.

ZVĢ 10. un 11.B klases Latvijas Nacionālajā teātrī

    16. novembra pēcpusdienā 10.A, 10.B un 11.B klases skolēni devās uz Nacionālo teātri, lai noskatītos izrādi "Tikšanās vieta - Rīgas pilsētas II teātris". Ieejot zālē, skatītājiem tika izdalītas austiņas, lai izrādes laikā, katrs skatītājs varētu izvēlēties sev tīkamāko kanālu. Izrāde apvienoja sevī gan iespēju atgriezties 100 gadus senā pagātnē un vērot vēsturisko Latvijas Republikas prokolamēšanas procesu, gan arī vienlaikus pārdomāt to, ka dzīve sniedz dažādas iespējas un katram ir jāizdara sava izvēle.
    Skolēni aizrautīgi vēroja izrādi, jo šāda veida izrādes vēl nebija apmeklējuši. Viņi atzina, ka vērtīgi bijis uzzināt daudz jauna par to, kā tika nonākts līdz valsts veidošanai, iegūta jauna informācija par cilvēkiem, kas mūsu valsti veidojuši. Interesanta bija pieeja ar iespēju pārslēgt austiņās dzirdamos komentārus, skolēni pēc izrādes dalījās atsauksmēs par kanālu izvēli un apsprieda, ko katrs dzirdējis.
    Paldies par iespēju apmeklēt tik neparastu teātra izrādi!

ZVĢ 8., 10. un 11. klašu skolēni kinoteātrī "Bize" skatās kino "HOMO NOVUS"

    17.decembrī 10.a klases un 11.b klases skolēni devās uz kinoteātri Bize, lai noskatītos pēc latviešu rakstnieka Anšlava Eglīša romāna motīviem veidoto filmu "Homo Novus". Filma ļāva ielūkoties 30.gadu mākslinieku dzīvē. Filmas sižets bija bagātināts ar humora devu, kas filmas skatīšanās laikā veidoja nepiespiestu un draudzīgu gaisotni skolēnu starpā. Pēc filmas noskatīšanās skolēni atzina, ka filma esot ļoti patikusi, īpaši akcentējot izcilo aktieru sniegumu.

ZVĢ 12. klases Cēsīs

    25. septembrī 12. klašu jaunieši devās ekskursijā uz Latvijas karoga dzimteni - Cēsīm. Vēstures un mākslas muzejā skolēni iepazinās ar izstādi "Cēsnieki Brīvības cīņās" un izspēlēja savas Cēsu kaujas uz lielformāta kartes maketa. Nodarbība bija cieši saistīta ar Latvijas vēsturē iekļautajām tēmām. Ekskursijas turpinājumā jaunieši iepazinās ar Vidzemes koncertzāli "Cēsis".