Latvijas Reitingi

Ziemeļvalstu ģimnāzijas absolvents Rūdolfs Golubovs iegūst zelta medaļu Pasaules ģeogrāfijas olimpiādē Honkongā

    No 30. jūlija līdz 5. augustam jau otro gadu piedalījos Starptautiskajā ģeogrāfijas olimpiādē (iGeo), kas šogad norisinājās Ķīnas speciāli administratīvajā reģionā – Honkongā. Par Ķīnu to nosaukt grūti cilvēkam, kas tur ir bijis, jo Honkongā kā bijušajā britu kolonijā (līdz pat 1997. gadam) brauc pa ceļa kreiso pusi, kā sabiedriskais transports kursē divstāvu autobusi un tramvaji, ir atļauti sociālie tīkli atšķirībā no Ķīnas, ir sava valūta (dolārs), oficiālās valodas – ķīniešu (Kantonas dialekts) un angļu.

    Kas visvairāk pārsteidz šajā neparastajā teritorijā – kontrasts starp stāvajiem, mežainajiem kalniem un betona džungļiem – vertikālām ēkām ar vismaz 20, 30 stāviem, kas tikai loģiski pilsētā ar visaugstākajām nekustamā īpašuma cenām. Pārsteidza arī infrastruktūra – ļoti tīrs un sakopts, ātrs metro kontrastā ar šaurām ietvēm un ļoti platām brauktuvēm un šosejām pat pilsētas centrā, kaut gan mašīna ir mazāk nekā 10% iedzīvotāju – tā ir luksusa prece. Olimpiādes laikā piedzīvojām arī taifūnu, kas izpaudās kā stiprs lietus un vējš 2 dienu garumā, taču brīdinājumu bija vairāk nekā reālu bīstamību. Tāpat kādā veikalā pat atradām "Kārums" sieriņus.

    Pati olimpiāde norisinājās Educational University of Hong Kong universitātes pilsētiņā, kur vienkopus bija gan studentu naktsmītnes, gan universitātes komplekss, kur notika uzdevumi, socializēšanās, ēšana. iGeo ir salīdzinoši mazāks dalībnieku skaits nekā citās olimpiādēs (kopumā 166 dalībnieki no 43 valstīm/teritorijām) un uzdevumu valoda ir angļu – uzdevumi netiek tulkoti. Olimpiāde sākās ar atklāšanas ceremoniju 31. jūlijā, kurā bija pat "pūķu" priekšnesums, par ko parūpējās radošā grupa. Tajā pašā dienā bija arī teorētiskās daļas uzdevumu izpilde. 1. augustā taifūna dēļ lauka darbi tika pārcelti uz nākamo dienu, 2. augustu. Todien vakarā notika plakātu prezentācija, ko bija sagatavojusi katra valsts. Šī gada tēma bija viedās pilsētas. 2.augusta lauka darba uzdevumos paveicās, ka nebija ne karsts, ne lietains. Pašā teritorijā (Sai Kungas pilsētiņā) bija jānovēro krasta aizsardzības risinājumi promenādē, jāpēta sabiedriskais transports un jāizveido A3 karte, grupējot veikalus un kafejnīcas ēku pirmajos stāvos, jāpēta ēku vecums un vakarā universitātes teritorijā bija jāveic analīze par redzēto, piedāvājot nākotnes risinājumus. 3. augustā bija olimpiādes noslēdzošā uzdevuma – multimediju testa ar 40 jautājumiem – izpilde un meistarklases, kur bija, piemēram, jāmācās kantoniešu dialekts, jāapglezno vēdekļi, ar otiņu jāveic ķīniešu kaligrāfija. Vakarā bija kultūras vakars ar priekšnesumiem pa komandām. Nākamajā dienā bija ekskursija ar kuģīti uz nomaļu ciematu, kur stāstīja par bijušo iedzīvotāju kultūru, ikdienu un tuvējām mangrovju audzēm. 5. augustā bija apbalvošanas ceremonija, kurā ar medaļām apbalvo tieši pusi dalībnieku.

    Kopvērtējumā dabūju 14. vietu (zelta medaļu). Pārējie komandā – Andrejs no Cēsīm un Kārlis no Gulbenes ieguva sudraba medaļu, bet Krista no Priekules – bronzas medaļu. Komandu kopvērtējumā Latvija bija 6. vietā, kas ir labāk nekā Ķīnas, Honkongas un Krievijas komandu rezultāts.

    Pēc olimpiādes Latvijas izlase devās arī brīvprātīgā ekskursijā 4 dienu garumā. Ekskursijas laikā varēja izbaudīt ķīniešu ēdienus (jūrasproduktus, rīsus, tofu sieru, vistu sagrieztu gabalos ar visiem kauliem un galvu, cūkgaļu medus mērcē un daudzus nesaprotamus un nepazīstamus ēdienus). Devāmies arī pārgājienā ap kalnu Lantau salā, apmeklējām budistu templi, Tai O zvejnieku pilsētiņu, kur cilvēki dzīvo mājās uz koka pāļiem kā Venēcijā, apskatījām Honkongu no augšas Viktorijas virsotnē, apmeklējām izzinošu atrakciju parku "Ocean park", kur varēja apskatīt gan haizivis, gan pingvīnus un pandas utt.

    Jau no jūnija Honkongā notiek iedzīvotāju protesti pret Ķīnas ietekmi uz Honkongu, kas neizbēgami ar gadiem kļūs aizvien lielāka (visticamāk, ienākot Ķīnas armijai Honkongā, daudzi honkongieši emigrēs, kā tas notika jau 1997. gadā, kad teritorija nokļuva Ķīnas pārvaldībā, daļēji gan saglabājot autonomiju). Protestētāji pārsvarā pulcējas nedēļas nogalēs, pieprasot Honkongas demokrātiju un ģērbjoties melnā, gandrīz kā teroristi, taču streiks/pikets notika arī olimpiādes noslēguma dienā – pirmdienā, 5. augustā. Todien bija sadursmes arī ar policiju, bija slēgti vairāki sabiedriskā transporta maršruti. Pilsētas centrā bija ļoti maz cilvēku. Arī, dodoties prom, 9. augustā bija protesti lidostā, taču lidojumus tas todien neietekmēja. Lidostu protestu dēļ slēdza vairākas dienas vēlāk – 12. augustā.